Një anije mallrash në pronësi turke u godit nga një raketë në portin e qytetit jugor të Ukrainës, Kherson.

Dhe si pasojë, atje është shkaktuar një zjarr, sipas pamjeve video nga vendi i ngjarjes dhe burimeve të transportit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Raketa goditi anijen e quajtur Tuzla të martën, tha kompania e sigurisë detare Ambrey, duke shkaktuar zjarrin.

Reuters thotë se ishte në gjendje të konfirmonte vendndodhjen nga anijet dhe ndërtesat që shiheshin në video, të cilat përputheshin me fotografitë dhe imazhet satelitore të zonës.

Megjithatë Reuters nuk ishte në gjendje të konfirmonte në mënyrë të pavarur datën e filmimit të videove.

Reklama

Anija, e cila është bllokuar në port që nga shkurti i vitit 2022, operohej nga Cayeli Shipping.

Reklama

Një burim i anijeve tha se janë dymbëdhjetë anije turke të bllokuara në portet e Ukrainës, duke përfshirë Kherson, të cilat nuk mbulohen nga marrëveshja e drithit e ndërmjetësuar nga OKB-ja e Detit të Zi. /Telegrafi/