Nisma Socialdemokrate ka reaguar sot lidhur me një deklaratë të dikurshme të ministrit të Financave, Hekuran Mirati.

Nisma Socialdemokrate thekson se Murati nuk e kupton dot vlerën e lirisë as si  koncept e as si realitet.

“Deklarata e ministrit të financave Hekuran Murati se ‘më lirë do të na kushtonin mercenarët sesa UÇK-ja’ është skandal i rëndë dhe si i tillë është i pafalshëm për një bartës të një funksioni publik. Një deklaratë e tillë nga një zyrtar i lartë qeveritar fyen rëndë vuajtjet e shekullore të popullit shqiptar! Fyen rëndë mijëra dëshmorë dhe martirë të cilët dhanë jetën për çlirimin e vendit! Fyen rëndë çdo luftëtar të UÇK-së. Fyen rëndë qindra fëmijë të vrarë në mënyrë mizore nga barbaria serbe! Fyen rëndë mbi 20 mijë gra e vajza të dhunuara gjatë luftës!

Fyen rëndë lirinë  e vendit.

Ky tip mercenari nuk e kupton dot vlerën e lirisë as si  koncept e as si realitet”, thuhet në reagimin e Nismës.

“Lufta e UÇK-së është vlera më e çmueshme dhe themeli i lirisë së vendit. Liria nuk është pazar, siç e sheh mercenari, Hekuran Murati!

Prandaj, NISMA Socialdemokrate kërkon dorëheqje të menjëhershme të Hekuran Muratit nga posti i Ministrit të Qeverisë së Kosovës si dhe distancim publik të kryeministrit Albin Kurti nga kjo deklaratë skandaloze!”, thuhet më tej. /Telegrafi/