Në një që vështirë se do të ndodhë, por jo të pamundur që Vladimir Putin të ndjekë kërcënimet e tij të fundit dhe të hedhë një bombë bërthamore në Ukrainë, SHBA do të ketë vetëm një pjesë të vogël të opsioneve të mundshme për përgjigje.

Dhe “gjëja më e rëndësishme është që SHBA-të do të duan të përpiqen ta pengojnë Putinin ta bëjë këtë [duke përdorur një armë bërthamore]”, ka thënë shkencëtari politik dhe ish-oficeri i CIA-s, Matthew Kroenig për Newsweek.

“Dhe kjo është ajo që administrata është përpjekur të bëjë gjatë javës së kaluar… Por nëse [Putini] vazhdon dhe përdor armë bërthamore, atëherë janë SHBA-të që janë në një pozitë të vështirë”, ka vlerësuar ai.

Reklama

Andaj, vlerësohet në shkrimin e Newsweek, përcjell Telegrafi, kërcënimi i fundit i presidentit rus për përdorimin e armëve bërthamore për të mbrojtur Rusinë kundër sulmit mund të jetë më shumë sesa thjesht bllof, siç tha vetë Putin më 21 shtator gjatë një fjalimi që njoftoi një mobilizim të pjesshëm të rezervistëve në vendin e tij.

Reklama

Më 2 tetor, Sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin tha se zyrtarët amerikanë po shqyrtonin përgjigjet e mundshme ndaj një përshkallëzimi nga Rusia të luftës në Ukrainë në një konflikt bërthamor, por ai nuk zbuloi se cilat mund të jenë këto.

Cilat përgjigje të mundshme janë në dispozicion në SHBA?

Reklama

Nëse strategjia e frenimit të SHBA-së dështon për ndonjë arsye – ndoshta sepse Putini ndihet i bllokuar dhe i mungon çdo mundësi tjetër për t’u shfaqur triumfues në luftën e Ukrainës – atëherë administrata Biden duhet të ekzekutojë kërcënimin e saj parandalues, sipas Kroenig.

“Unë mendoj se administrata e Biden ndoshta nuk e ka vendosur ende dhe ndoshta nuk do të vendosë derisa armët bërthamore të përdoren në të vërtetë”, mendon ai.

Reklama

“Unë mendoj se disa në administratë do të thoshin, “Epo, le të bëjmë një version më të ashpër të asaj që po bëjmë tashmë. Më shumë sanksione. Më shumë armë për Ukrainën. Ndoshta më shumë forca të vendosura përpara në vendet e NATO-s. Dhe ata do të argumentonin [që] kjo…të ishte një përgjigje më e ashpër se ajo që po bëjmë tani”.

Reklama

Në këtë skenar të parë, sipas Kroenig, “Biden shmang një luftë me Rusinë”.

Por ai beson se shumë, duke përfshirë edhe veten, do të argumentonin se ky reagim nuk është mjaft i fortë.

“Ne folëm për pasoja katastrofike dhe më pas përgjigjemi me sanksione – kjo është një përgjigje e dobët”, tha ai.

Sipas tij, kjo përgjigje do t’i dërgonte mesazhin Putinit se ai mund të nisë një sulm të dytë, të tretë dhe të katërt bërthamor pa pasoja, përcjell Telegrafi.

Reklama

“Unë do të mbroj një sulm të drejtpërdrejtë ushtarak konvencional të SHBA kundër Rusisë”, shton Kroenig. “Dhe kjo mund të jetë drejtpërdrejt kundër forcave që nisën sulmin. Mund të jetë kundër objektivave të tjera ushtarake ruse në Ukrainë ose në Detin e Zi”.

Reklama

Në këtë skenar të dytë, një luftë e tretë botërore mund të shkaktohet, pasi një sulm i SHBA ndaj Rusisë mund të bëjë që Moska të hakmerret.

“Dhe a hakmerret Biden ndaj kësaj? Dhe pastaj ne jemi në një konflikt të madh dhe kjo është një mundësi”.

Ka të ngjarë që një përgjigje e tretë gjithashtu do të mbështetet, tha ai.

“Unë mendoj se ju mund t’i bëni njerëzit strategjikë të SHBA-së të thonë: “Zoti President, armët bërthamore janë përdorur për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore. Njerëzit gjithmonë kanë supozuar se ne do t’i përgjigjeshim me armë bërthamore një sulmi bërthamor. Ne duhet të përdorim armët bërthamore në përgjigje të rivendosjes së parandalimit bërthamor”.

Reklama
Reklama

“Unë mendoj se presidenti Biden nuk do të shkonte në atë rrugë, të paktën fillimisht, por mendoj se disa në dhomë mund të mbrojnë këtë”, sipas Kroenig.

Në këtë skenar të tretë, SHBA-të i përgjigjen një sulmi bërthamor me një tjetër, duke shkaktuar një luftë bërthamore.

A do të nisë Putin një sulm bërthamor në Ukrainë?

Duke folur për CNN më 2 tetor, Austin tha se nuk ka asnjë mënyrë për të ditur nëse Putin do të vazhdojë me kërcënimin e tij bërthamor.

“Nuk ka kontrolle për zotin Putin”, tha ai. “Ai mori vendimin e papërgjegjshëm për të pushtuar Ukrainën. Ai mund të merrte një vendim tjetër”.

Reklama

Dhe ekspertët pajtohen me këtë.

“Ka më shumë gjasa që [Putin] të mos nisë një sulm të tillë, por ekziston një rrezik real që ai mund të bëjë diçka të tillë”, vlerëson më tej Kroenig.

Reklama

Ai vazhdoi: “Unë nuk mendoj se ky është një vendim i lehtë për Putinin… Unë mendoj se nga njëra anë ai është i shqetësuar se përdorimi i armëve bërthamore mund të çojë në një përgjigje të madhe të SHBA-së dhe NATO-s që ai do të preferonte për të shmangur. Nga ana tjetër, ai po e humb këtë luftë të rëndësishme pikërisht në kufirin e tij…”.

Reklama

“Ajo që ka kuptim është të kërcënosh NATO-n dhe Ukrainën”, ka thënë për Newsweek, Marina Miron, e cila është në Departamentin e Studimeve të Mbrojtjes në King’s College në Londër.

“Ka një element psikologjik në të gjitha këto”, kujton ajo. “Kërcënimi i përdorimit të armëve bërthamore krijon frikë. Dhe ky është efekti që Kremlini po kërkon të shfrytëzojë. Ne e kemi parë atë në të kaluarën në shumë raste, dhe po e shohim tani”.

Reklama

Për momentin, shumica e vëzhguesve mendojnë se nuk ka gjasa që Moska të lëshojë një armë bërthamore, veçanërisht pasi mospajtimi duket se po rritet në Rusi mes sanksioneve perëndimore dhe humbjeve ushtarake në Ukrainë.

Reklama

Por “për shkak të pasojave ekstreme të përdorimit të çdo arme bërthamore, çdo rrezik duhet të merret shumë, shumë seriozisht”, mendon John Erath, drejtor i lartë i politikave për Qendrën për Kontrollin e Armëve dhe Mospërhapjen, një organizatë jofitimprurëse me bazë në SHBA.

“Rreziku i përdorimit të një arme bërthamore është i vogël, por ndoshta është më i madh se sa ka qenë në çdo moment që nga Lufta e Ftohtë”, tha ai.

Erath ndër tjerash vlerëson se tani është koha “për të parandaluar sulmet para se të ndodhin”. /Telegrafi/

Reklama