Një analist politik dhe një i ftuar në televizionin shtetëror rus ranë dakord që ‘Ukraina duhet të fshihet nga harta’ pasi dyshja po flisnin rreth konfliktit të vazhdueshëm në fqinjin e Rusisë.

Reklama

Shkencëtari politik Rotislav Ischenko i tha prezantuesit të TV Sergey Mardan se përveç zhdukjes së Ukrainës, “kujtesa e kombit gjithashtu duhet të fshihet”.

Mardan ra dakord dhe gjithashtu pohoi se Rusia është një perandori dhe herë pas here do të duhej të përjetonte konflikte si perandoritë e së kaluarës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një video e shkëmbimit të tyre është bërë virale në Twitter që kur u postua në mediat sociale nga Julia Davis e Daily Beast të dielën.

Reklama

“Ndërkohë në Rusi: Mikpritësi dhe i ftuari i tij bien dakord që Ukraina duhet të fshihet nga harta dhe madje edhe kujtesa që ekzistonte duhet të shkatërrohet”, shkroi ajo si mbishkrim.

Reklama

Mardan e filloi bisedën duke krahasuar komentet e bëra nga ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov, si dhe sekretari i shtypit i Vladimir Putinit, Dmitry Peskov.

“Dmitry Peskov tha se përmbysja e qeverisë aktuale në Kiev nuk është një nga qëllimet e operacionit special ushtarak të Rusisë në Ukrainë”, tha prezantuesi Mardan.

“Sergej Lavrov tha se populli ukrainas do të çlirohet nga sundimtarët e tij neonazistë”.

Reklama

“Për kë je, Peskov, Lavrov apo që Ukraina të fshihet nga harta e botës?”.

Ishchenko u përgjigj: “Nga këndvështrimi im, për sa kohë që Ukraina vazhdon të ekzistojë, kërcënimi për Rusinë gjithashtu do të vazhdojë të ekzistojë”.

“Është e qartë se Ukraina nuk është e vetmja që paraqet një kërcënim, por Ukraina është një kërcënim i drejtpërdrejtë dhe i vazhdueshëm”.

Reklama

“Mund të merreni me hungarezët, polakët, amerikanët, meksikanët apo këdo tjetër, madje edhe me pinguinët në Antarktik, por nuk mund të pajtoheni për asgjë me rusët që e quajnë veten ukrainas”.

Mardan tha se ai ishte dakord para se të bënte thirrje që lufta me Ukrainën të vazhdonte dhe të thoshte se Rusia është një perandori.

Reklama

Prezantuesi shtoi: “Një perandori e një madhësie të tillë, dhe Rusia është një perandori, në thelbin e saj, nga struktura e saj, Rusia ishte, është dhe mund të jetë vetëm një perandori”.

“Një perandori është gjithmonë një komb ushtarak dhe një komb ushtarak duhet të luftojë herë pas here. Ajo duhet të nënshtrojë ose qetësojë barbarët nga të cilët është i rrethuar”. /Telegrafi/