LAJMI I FUNDIT:

Navalny i bën thirrje bashkëkombësve që të protestojnë kundër pushtimit rus në Ukrainë

Navalny i bën thirrje bashkëkombësve që të protestojnë kundër pushtimit rus në Ukrainë

Alexei Navalny nga opozita ruse dhe njëherit kritik i ashpër i Vladimir Putinit, ka publikuar një mesazh të fuqishëm në Twitter – ku u bënë thirrje demonstruesve në mbarë Rusinë që të vazhdojnë të protestojnë kundër invazionit rus në Ukrainë.

Reklama

Navalny i cili prej një viti qëndron prapa grilave dhe që më herët ishte helmuar dhe akuzonte Kremlinin se qëndron prapa sulmit të tij, tha se “Ne – Rusia, duam të jem një komb i paqes. Por pak njerëz në botë mund të na quajnë kështu tani”, ka shkruar Navalny.

Ai madje bëri thirrje që “rusët të mos jenë komb i frikës dhe heshtjes, dhe të mos sillen sikur nuk po e shohin luftën”.

“Është dekada e tretë e shekullit XXI, dhe po vazhdojmë të shikojmë lajme për njerëzit që po vriten, tanket dhe shtëpitë po digjen. Jemi dëshmitarë i kërcënimit për një luftë bërthamore”, shtoi ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori