LAJMI I FUNDIT:

Momenti kur sistemi i mbrojtjes ajrore i Ukrainës, një dhuratë nga Franca, bën ‘goditjen’ e parë dhe hedh në herë një raketë ruse

Momenti kur sistemi i mbrojtjes ajrore i Ukrainës, një dhuratë nga Franca, bën ‘goditjen’ e parë dhe hedh në herë një raketë ruse

Një video e shpërndarë nga ushtria ukrainase duket se tregon se sistemet e mbrojtjes ajrore Crotale-NG të dhuruara nga Franca kanë shënuar “goditjen” e tyre të parë të konfirmuar.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet, nga brenda një prej automjeteve, tregojnë goditjen, duke shkaktuar brohoritje nga ekuipazhi në automjet.

Ministri francez i mbrojtjes Sébastien Lecornu konfirmoi fillimisht transferimin e dy baterive Crotale-NG në nëntor të vitit 2022.

Crotale është një sistem i mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër i projektuar gjatë Luftës së Ftohtë për të mbrojtur një zonë lokale kundër aeroplanëve me fluturim të ulët.

Megjithëse nuk mund të arrijnë aeroplanët në lartësi të mëdha, ato mbeten të rrezikshme për helikopterët, dronët me lartësi të ulët deri në mesatare dhe aeroplanët luftarakë që fluturojnë poshtë për të përdorur me saktësi bombat ose raketat, të cilat mbeten arma kryesore e sulmit tokësor të të dyja palëve. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori