LAJMI I FUNDIT:

Ministria e Jashtme e Rusisë shpërndau një video të rrejshme për “ushtarët ukrainas”, e shlyen pasi u zbulua e vërteta

Ministria e Jashtme e Rusisë shpërndau një video të rrejshme për “ushtarët ukrainas”, e shlyen pasi u zbulua e vërteta

Ministria ruse e Punëve të Jashtme postoi një video në Twitter që dyshohet se tregon ushtarët ukrainas duke ndaluar një veturë që kalonte me civilë, më pas duke i fyer ata, frikësuar fëmijën në veturë dhe duke hapur zjarr paralajmërues.

Reklama

Përbri videos së postuar, ministria ruse e Punëve të Jashtme shtoi një koment: “nazistët do të jenë gjithmonë nazistë”. Kur u zbulua se pamjet ishin të inskenuara, ‘tweet-i’ u fshi pa koment, transmeton Telegrafi.

Në video shihet një veturë ushtarake që parakalon një veturë civile, dhe e detyron atë të ndalojë. Dy ushtarë më pas dalin nga vetura.

Edhe pse po zhvillohen luftime të ashpra, luftëtari çeçen që i është bashkuar ukrainasve  - gjen kohë të falet në Bakhmut
Lexo po ashtu Edhe pse po zhvillohen luftime të ashpra, luftëtari çeçen që i është bashkuar ukrainasve  - gjen kohë të falet në Bakhmut

Njëri prej tyre i afrohet veturës civile dhe fillon të ofendojë shoferin me fëmijën. Ai frikëson gruan, fëmija qan, ushtari më pas del nga vetura dhe hap zjarr paralajmërues.

“Një herë hajdutë, përgjithmonë hajdut. Ky është terrori në të cilin jetojnë ukrainasit. Ushtari e quajti gruan derr vetëm sepse ajo fliste rusisht”, tha ministria ruse në një koment.

Megjithatë, vetë video ka disa lëshime. Platforma kërkimore GeoConfirmed, konfirmoi se videoja është xhiruar në rajonin e Donetskut dhe 30 kilometra nga linja më e afërt.

Kjo do të thotë, në vendet e kontrolluara aktualisht nga rusët. Ukrainasit nuk mund të jenë në videon e publikuar.

Duke pastruar minat me dorë, fermerët në Ukrainë rrezikojnë jetën e tyre për sezonin e mbjelljes
Lexo po ashtu Duke pastruar minat me dorë, fermerët në Ukrainë rrezikojnë jetën e tyre për sezonin e mbjelljes

Ka devijime të tjera. Sipas Unian, rezultoi se vetura ushtarake ishte në të vërtetë ruse. Nuk u shkon as shiriti i verdhë që ushtarët mbajnë në krahë. Ukrainasit nuk e përdorin këtë ngjyrë për disa muaj.

Përveç kësaj, gjithçka është regjistruar nga kamera në veturë. Por Ukraina e ndaloi përdorimin e tyre menjëherë pas fillimit të luftës, në mënyrë që të mos zbulohen pozicionet e ushtrisë nga rusët.

Pasi kuptuan se videoja ishte e falsifikuar, Ministria e Jashtme ruse e fshiu postimin në Twitter pa dhënë ndonjë shpjegim.

Megjithatë, një regjistrim i videos së riprodhuar është aktualisht i disponueshëm, për shembull, në llogarinë e ambasadës ruse në Britani. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori