LAJMI I FUNDIT:

Ministri i Jashtëm i Serbisë bëhet objekt talljeje – anglishtja e tij lë për të dëshiruar

Ministri i Jashtëm i Serbisë bëhet objekt talljeje – anglishtja e tij lë për të dëshiruar

Përveç faktit se në qarqet diplomatike është jashtëzakonisht pa shije të nisësh një letër me fjalinë, “Jam kaq i emocionuar” dhe kështu të theksosh veten në plan të parë, duke shkruar në të njëjtën kohë sikur të jesh në klasën e dytë të fillores, letra e kryediplomatit serb në gjuhën angleze është bërë virale dhe objekt talljeje.

Reklama

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Serbisë, Nikola Selakoviq, ka shkruar një letër gjatë vizitës në Venezuelë dhe për hir të bashkëpunimit të mirë mes dyja vendeve.

Ai e publikoi letrën në llogarinë e Twitterit dhe përmbajtja e saj është, thënë më butë, analfabete, raporton nova.

Fjala “mundësi (oportunity)” në anglisht shkruhet me dy shkronja “p”, në vend të një, siç shkruan Selakoviq.

Në ndërtimin e fjalisë së kryer nga Selakoviq duhet të shkruhet “There IS much more (Ka shumë më tepër)” në vend të “there are (ka)”, siç ka shkruar ministri.

“Mbledhje” është ndoshta fjala më skandaloze e shkruar. Ministrit i ka munguar plotësisht drejtshkrimi i kësaj fjale, kështu që në të vërtetë nuk do të thotë asgjë – ashtu siç e ka shkruar.

Në vend të “gathering”, si “mbledhje”, Selakoviq ka shkruar “gettiering”.

Injoranca e Selakoviqit për gjuhën angleze edhe në të kaluarën ka lënë për të dëshiruar. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Disa raste kur njerëzit shijuan diçka të pazakontë

Disa raste kur njerëzit shijuan diçka të pazakontë

Interesante
As bombardimet ruse nuk i ndalin, çifti nga Kievi kurorëzojnë dashurinë e tyre në një strehimore

As bombardimet ruse nuk i ndalin, çifti nga Kievi kurorëzojnë dashurinë e tyre në një strehimore

Interesante
Nuk mund të priste, shoferi i veturës godet qëllimshëm vazhdimisht me veturë autobusin e ndalur në Edinburg

Nuk mund të priste, shoferi i veturës godet qëllimshëm vazhdimisht me veturë autobusin e ndalur në Edinburg

Fun
Policia çliroi me kujdes një ari të bllokuar brenda një makine në Nevada

Policia çliroi me kujdes një ari të bllokuar brenda një makine në Nevada

Interesante
Qeni zemërohet me pronarin - videoja bëhet virale në rrjetet sociale

Qeni zemërohet me pronarin - videoja bëhet virale në rrjetet sociale

Fun
Vetëm mendjet e shpejta mund t'i dallojnë të 7 artikujt e vendosur gabimisht në këtë imazh

Vetëm mendjet e shpejta mund t'i dallojnë të 7 artikujt e vendosur gabimisht në këtë imazh

Interesante
Kalo në kategori