0Shares

Ministri i Jashtë i Austrisë, Michael Spindelegger, njoftohet se ka biseduar në Vjenë me kolegë të resorit nga shumë vende, te të cilët ka lobuar për njohjen e Kosovës.

Agjencia serbe e lajmeve Tanjug raporton për takimet e tij në margjinat e Konferencës së Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (IAEA), që po mbahet në selinë e KB në Vjenë, transmeton Koha.net.

Raportohet se ai ka biseduar me shefin e diplomacisë Jugafrikane, Maite Nkoana –Mashabane.

Zëdhënësi i Spindeleggerit citohet t’i ketë deklaruar AFP-së se shefi i diplomacisë austriake i ka kërkuar kryediplomatit Jugafrikan të njohë Kosovën.

Ministri i Jashtëm i Austrisë ka biseduar edhe me kryediplomatin irakian Hoshyar Zebari, atë të Jordanisë Naser Judeh , të Algjerisë Murad Medelci, me homologë nga Amerika Jugore – Hector Timerman të Argjentinës dhe Antonio de Aguiara Patriot të Brazilit. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)