Presidenti francez, Emmanuel Macron i ka premtuar presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky se do të intensifikohen sasia e dërgesat të armëve franceze në Ukrainë.

Ukrainasi pohoi se kishte një telefonatë “të gjatë dhe domethënëse” me homologun francez.

Zelensky njoftoi përmes rrjeteve sociale se ka folur me Macronin edhe rreth aplikimit të Ukrainës për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.

Gjatë bisedës telefonike, Macron tha se aplikacioni do të shqyrtohej nga anëtarët e BE-së në një samit në muajin qershor dhe përsëriti një ide për krijimin e një “komuniteti politik” të ri jashtë BE-së për ta bërë më të lehtë integrimin e Ukrainës.

Duke kundërshtuar prej kohësh anëtarësimin e Ukrainës në BE, Rusia ra dakord shkurtimisht me këtë perspektivë gjatë një raundi bisedimesh paqeje.

Megjithatë, kjo mbështetje u anulua më vonë, me zyrtarët që fajësuan komentet e bëra nga kryediplomati i BE-së, Josep Borrell se lufta midis dy kombeve “do të fitohet në fushëbetejë”. /Telegrafi/