Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha në Pragë se lufta në Ukrainë duhet të përfundojë në tryezën e bisedimeve, por në kohën dhe në kushtet e zgjedhura nga ukrainasit, sepse ata janë viktima të agresionit dhe se Evropa do të vazhdojë të jetojë pranë Rusisë sepse të luftës.

“Ajo luftë duhet të përfundojë në tryezën e bisedimeve për momentin dhe në kushtet e zgjedhura nga ukrainasit, sepse ata janë viktima të agresionit. Mendoj se ka ardhur ora? Jo. Tani po jetojmë në mes të një lufte”, deklaroi ai.

I pari i shtetit francez, i cili sot në samitin e komunitetit të ri politik evropian, i cili mblodhi liderët e 44 vendeve evropiane, duke përjashtuar Rusinë dhe Bjellorusinë, paralajmëroi se sanksionet kundër Rusisë nuk duhet të anashkalohen, u tha vendeve që e bëjnë këtë në një intervistë se vetëm Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, vendosi të luftojë.

Reklama
Reklama

“Unë e di se protestat kanë shpërthyer në disa vende në mbështetje të Rusisë dhe kundër sanksioneve. Të gjithë atyre që dyshojnë në politikën tonë, dua t’u them pa mëdyshje – presidenti Putin, askush tjetër, vendosi të shkojë në luftë. E them këtë si dikush që ka bërë gjithçka në pesë vitet e fundit për të vendosur një dialog të ndershëm me të”, tha Macron.

Presidenti francez shënoi politikën e Bashkimit Evropian, i cili ndihmon Ukrainën me armë dhe financiarisht, nuk merr pjesë në luftë vetë, ndërsa vendosi sanksione kundër Rusisë për një politikë realiste.

“Nuk mund të ketë paqe në Evropë nëse nuk respektohet sovraniteti i shteteve dhe paprekshmëria e kufijve. A dëshiron dikush në kontinentin tonë të zhytet sërish në agresion kundër njëri-tjetrit? Ne e dimë shumë mirë se çfarë lloj mosmarrëveshjesh kufitare mund të shpërthejnë në Evropën Qendrore apo në Ballkan nëse lejojmë një zgjidhje të tillë”, tha presidenti francez.

Reklama
Reklama

Me rastin e samitit të komunitetit politik evropian në Pragë, që është ideja e tij për takimin e BE-së me vendet e kontinentit të vjetër që kanë ambicie për të hyrë në BE ose janë larguar prej saj, si dhe ato që janë pjesë e tregut të përbashkët, Macron pohoi se BE-ja flet pak me fqinjët e saj.

Ndryshe, Vjosa Osmani përfaqëson Kosovën në samitin e parë që po mbahet në Pragë të Çekisë. /Telegrafi/