Presidenti i SHBA-së, Joe Biden mirëpriti presidentin francez, Emmanuel Macron në Shtëpinë e Bardhë të enjten, duke nisur një vizitë zyrtare shtetërore që synon të mbështesë aleancën SHBA-Francë, pasi Macron është shfaqur si një aleat kritik mes pushtimit të vazhdueshëm rus të Ukrainës.

Reklama

“Zemrat tona janë të ngrohta për të mirëpritur miq të tillë të ngushtë në Shtëpinë e Bardhë”, tha Biden në një ceremoni zyrtare mbërritjeje në lëndinën jugore të Shtëpisë së Bardhë në një mëngjes të ftohtë dhjetori.

“Është një nder i vërtetë t’ju pres për vizitën e parë shtetërore gjatë administratës sime dhe të festoj forcën dhe vitalitetin aktual midis Francës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, vazhdoi ai.

Reklama

“Ndërsa lufta kthehet në tokën evropiane, pas agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës dhe në dritën e krizave të shumta me të cilat përballen kombet dhe shoqëritë tona, ne duhet të bëhemi edhe një herë vëllezër në armë”, tha Macron.

Reklama

Pas pikës së ulët të vitit të kaluar në marrëdhëniet franko-amerikane pas marrëveshjes SHBA-Australi për nëndetëset, të dy presidentët kanë krijuar një marrëdhënie të ngushtë, siç theksoi Biden në fjalën hyrëse të enjten.

Franca, tha Biden, është “aleati më i vjetër” i Shteteve të Bashkuara dhe një “partner i palëkundur”, duke iu referuar historisë së marrëdhënieve nga Marquis de Lafayette e Luftës Revolucionare deri në plazhet e Normandisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Reklama

“Aleanca midis dy kombeve tona mbetet thelbësore për mbrojtjen tonë të ndërsjellë”, shtoi ai.

Biden tha se të dy vendet janë të bashkuara në mes të “luftës brutale” të Rusisë në Ukrainë dhe tha se të dy vendet po punojnë për të siguruar “demokracitë të arrijnë sukses” në shumë çështje kyçe.

Reklama

Ai tha se aleanca do të “bëhet më e fortë për dekadat që do të vijnë” ndërsa mirëpriti Macron dhe delegacionin e tij në Uashington.

Pas arritjes së Macronit, të dy liderët përshëndetën personalitetet, vëzhguan një përshëndetje me 21 armë dhe inspektuan trupat në lëndinë Jugore, duke mbajtur traditën e një ceremonie zyrtare mbërritjeje. /Telegrafi/

Reklama