0Shares

Kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi priti ambasadorin e Luksemburgut, jorezident për Kosovë, Leon Delvaux. Në këtë takim u shpreh interesim për ngritjen e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve, veçanërisht në rrafshin parlamentar.

Kryeparlamentari çmoi lart marrëdhëniet e deritashme që të dy vendet kanë kultivuar ndërmjet tyre dhe vlerësoi se mundësitë për bashkëpunim tejkalojnë nivelin e marrëdhënieve aktuale.

Kryetari Krasniqi shtroi nevojën e një ndikimi të vazhdueshëm të Brukselit mbi Beogradit, në funksion të detyrimit për realizimin e marrëveshjeve të arritura dhe normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në të mirë të të dy popujve.

Duke shprehur kënaqësinë që është përfaqësuesi i parë i shtetit të tij në Kosovë, ambasadori Delvaux konfirmoi vazhdimin e mbështetjes së Luksemburgut për Kosovën edhe në vitet e ardhshme. Ai shfaqi interesim për punën e Kuvendit të Kosovës, marrëveshjet me Serbinë dhe pritjet për realizimin e tyre. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)