Një luftëtar britanik i lirisë ka shpërndarë fotot “para dhe pas” marrjes peng, duke treguar se si u rrah egërsisht nga forcat ruse pasi u kap në Ukrainë.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, Aiden Aslin u kthye në shtëpinë e tij në Nottinghamshire të enjten si pjesë e një marrëveshjeje shkëmbimi me Rusinë, ku ai ishte dënuar me dënim me vdekje.

Pas muajsh pasigurie të kaluar në izolim, ai është thjesht ‘i lumtur që është gjallë’.

Por 28-vjeçari që atëherë ka bërë disa postime në Twitter për të ndarë detaje rreth përvojës së tij traumatike dhe atyre të të burgosurve të tjerë.

Reklama

“Nëse njerëzit duan të dinë se sa keq ishte, thjesht imagjinoni të dëgjoni dikë të rrahur për vdekje, i cili sapo ka mbërritur pasi ka përfunduar maltretimin, të cilën çdo i burgosur e kalon me një qese në kokë në qeli”.

Reklama

Luftëtari postoi gjithashtu dy foto – njërën nga një orë para se t’i dorëzohej forcave ruse më 12 prill, dhe e dyta nga 48 orë më vonë.

Aty ai shihet me duart e lidhura me pranga dhe ka mavijosje të dallueshme në ballin dhe faqet e tij nga rrahja. Syri i tij i djathtë gjithashtu duket i fryrë.

Ndërkohë postimet e mëparshme thonë se ai ishte i detyruar të këndonte himnin rus çdo mëngjes për gjashtë muajt e fundit.

Reklama

Por ushtari britanik thotë se të tjerët pësuan abuzim shumë më të keq se ai.

Aslin ishte një nga mijëra luftëtarët e huaj në Ukrainë. Ai u lirua së bashku me Z. Pinner, John Harding, Dylan Healy dhe Andrew Hill. /Telegrafi/

Reklama