Kremlini ka pranuar se janë bërë gabime në përpjekjen e tij për të mobilizuar rezervistët e ushtrisë ruse për të luftuar në Ukrainë, në mes të kundërshtimit në rritje të publikut.

“Ka raste kur shkelet dekreti”, tha zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, duke shtuar se “të gjitha gabimet do të korrigjohen”.

Raporte të shumta thonë se njerëz pa përvojë ushtarake – ose që janë shumë të moshuar ose me aftësi të kufizuara – po thirren për luftë, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Dhe dekreti i mobilizimit i javës së kaluar ka shkaktuar tashmë protesta të gjera.

Presidenti Vladimir Putin njoftoi atë që ai e përshkroi si mobilizim të pjesshëm më 21 shtator, me ministrin e Mbrojtjes, Sergei Shoigu që më vonë tha se 300,000 rezervistë do të thirreshin.

Reklama
Reklama

Megjithatë, raportet në mediat opozitare ruse sugjeruan se deri në një milion njerëz mund të thirreshin, duke vënë në dukje se një paragraf që besohet të jetë në lidhje me numrin e saktë të rezervistëve të kërkuar ishte hequr (klasifikuar) në versionin e publikuar të dekretit të zotit Putin mbi faqen zyrtare të Kremlinit.

Ndërkohë një numër ekspertësh ushtarakë në Perëndim dhe Ukrainë thonë se vendimi i Putinit për të thirrur rezervistët tregon se trupat ruse po dështojnë keq në fushën e betejës në Ukrainë – më shumë se shtatë muaj pasi Moska filloi pushtimin e saj.

Ndryshe, që nga shpallja e mobilizimit, më shumë se 2,000 njerëz janë arrestuar në protestat në të gjithë Rusinë.

Reklama

Në një konferencë të hënën, zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, pranoi se po bëheshin gabime.

Reklama

Ai tha se në disa rajone “guvernatorët po punojnë aktivisht për të korrigjuar situatën”.

Peskov tha gjithashtu se ai nuk ishte në dijeni të ndonjë vendimi për të mbyllur kufijtë e Rusisë dhe për të vendosur ligjin ushtarak në vend.

Raportet e medias sugjeruan më herët se kjo mund të bëhej për të ndaluar rekrutët e mundshëm që të arratiseshin jashtë vendit.

Që nga shpallja e mobilizimit, shumë të rinj rusë kanë kërkuar të largohen nga vendi. Imazhet satelitore tregojnë radhë të gjata makinash ruse në kufirin me Gjeorgjinë.

Reklama

Në shenjën e fundit të protestës publike në rritje, një burrë plagosi në mënyrë kritike një oficer të rekrutimit të ushtrisë në qytetin siberian Ust-llimsk të hënën.

Pamjet janë shfaqur në rrjetet sociale që me sa duket tregojnë sulmuesin duke iu afruar oficerit dhe më pas duke e qëlluar atë. Njerëzit në ndërtesë më pas shihen duke bërtitur dhe duke vrapuar në panik pasi personi i armatosur u bërtiti atyre që të iknin. /Telegrafi/

Reklama