Londra është e kaltër (Video)

Chelsea ka shënuar fitore me rezultat 2-1 ndaj Arsenalit në derbin e Londrës të zhvilluar në Stamford Bridge.

Ndeshja nga minuta e parë ishte e jashtëzakonshme. Rreshjet e mëdha të borës në Londër nuk penguan aspak që ndeshja të jetë e një intensiteti të lartë.

Arsenali e kishte mundësinë e parë në këtë takim, por Giroud nga një pozitë ideale dështonte të shënonte.

Menjëherë në sulmin e radhës, pas një fauli ta paakorduar të Ramires, ishte Hazard që me një pasim fantastik e gjeti të lirë Juan Matan që pa problem shënoi për 1-0 dhe gëzimin e tifozëve vendas.

Në vazhdim Chelsea dominoi totalisht, duke u shfaqur tejet rrezikshëm para portës. Ramires u gjend papritmas i vetmuar në zonë, por atë nga goli e ndali Wojciech Sczesny që u ndëshkua me karton të verdhë për ndërhyrjen e tij.

Nga pika e bardhë i ftohtë si akulli u tregua Frank Lampard, i cili (16’) shënoi për 2-0 dhe epërsinë solide të Chelseat.

Me këtë rezultat mbaroi dhe pjesa e parë, ndërsa në pjesën e dytë ndryshoi takimi.

Arsenali i është qasur më mirë pjesës së dytë. Një pasim të hatashëm të Santi Cazorlas më së miri e shfrytëzoi Theo Walcott, i cili realizoi për 2-1 me mjeshtri, për të kthyer në lojë Arsenalin (58’).

Arsenali sulmon dhe disa herë u gjend pranë golit, por edhe Chelesa ishte pranë golit të tretë me anë të Fernando Torres dhe më pas edhe me anë të Demba Bas, i cili dështoi të shënonte në portën e zbrazët.

Në fund një gjuajtje të lirë nga afërsia në mënyrë mjeshtrore e ekzekutoi Thomas Vermaelen, por goditja nuk përfundoi në portë.

Me këtë fitore Chelsea ka 45 pikë në vendin e tretë, kurse Arsenali mbetet në vendin e gjashtë me 34 pikë. Lideri Manchester United i ka 45 pikë dhe i shkon Tottenhamit në derbin tjetër të kësaj jave në Ligën Premier. /Telegrafi/

"Unë thjeshtë dua të luaj futboll" - Vini Jr me një gjest të shëmtuar në miqësore, Laporte tallet me të pas ndeshjes

Gol fenomenal nga Xherdan Shaqiri prej gjuajtjes së lirë

Zbulohen dhe renditen 10 sulmuesit më të mirë të të gjitha kohërave, shumë befasi në listë