Festivali i sivjetmë i këngës në RTSH ka pësuar disa ndryshime. Njëri prej tyre është se një kompozitor mund të konkurrojë me vetëm një këngë. Po ashtu është ngushtuar edhe numri i këngëve konkurruese në njëzet.

Nga artistët kosovarë do të konkurrojnë vetëm tre. Armend Rexhepagiqi do të konkurrojë në rolin e kompozitorit me një këngë e cila do të performohet nga Rovena Dilo dhe Gent Bushpepa. Ndërkaq si këngëtarë do të konkurrojnë Adelina Thaçi dhe Vedat Ademi.

Lista e këngëtarëve konkurrues (në kllapa është shënuar emri i kompozitorit):

1. Rovena Dilo dhe Gent Bushpepa (Armend Rexhepagiqi)
2. West Side Family (Dr. Flori)
3. Endri dhe Stefi (Josif Minga)
4. Juliana Pasha and Luiz Ejlli (Shpëtim Saraçi)
5. Soni Malaj (Florian Mumajesi)
6. Kejsi Tola (Edmond Zhulali)
7. Dorina Garuci (Dorian Nini)
8. Marjeta Billo (Adrian Hila)
9. Evis Mula (Luan Zhegu)
10. Kujtim Prodani (Kujtim Prodani)
11. Era Rusi (Arsen Nasi dhe Bledar Skënderi)
12. Julian Lekoçaj (Julian Lekoçaj)
13. Besa Kokëdhima (Alban Male)
14. Agim Poshka (Agim Poshka)
15. Burn (Burn)
16. Vedat Ademi (Kledi Bahiti)
17. Bledi Polena (Sokol Marsi)
18. Shpat Kasapi (Gent Myftaraj)
19. Erga Halili (Kristi Popa)
20. Adelina Thaçi (Alfred Kaçinari)