Taylor Swift mori çmimin më të madh të natës – dhe njoftoi se do të sjellë një album të ri – gjatë MTV Video Music Awards 2022, një shfaqje kaotike dhe e zhurmshme që u kushtonte vëmendje fenomeneve muzikore të së shkuarës dhe të tashmes dhe shfaqi një paraqitje befasi të aktorit Johnny Depp.

Swift, e cila fitoi çmimin “Videoja më e mirë muzikore e vitit” për “All Too Well (10 Minute Version)” për albumin e saj të ri-regjistruar në vitin 2021, “Red”, ishte e vetmja artiste që u dyfishua në çmimet televizive. Për tre orë, çmime MTV VMA iu ndanë edhe të famshmëve si: Nicki Minaj (Videoja më e mirë hip-hop) dhe Red Hot Chili Peppers (Videoja më e mirë e zhanrit rock) Bad Bunny (Artisti i vitit) dhe Blackpink’s Lisa (Videoja më e mirë e zhanrit K-pop) Lil Nas X (Bashkëpunimi më i mirë, me Harlow, për “Industry Baby”) dhe Dove Cameron, i cili fitoi çmimin “Artisti i ri më i mirë”.

Reklama
Reklama

Swift vuri në dukje se kategoria e fundit e mbrëmjes, “Videoja më e mirë e vitit” ishte historike, pasi “për herë të parë në historinë e MTV VMA, katër nga regjisorët e nominuar në kategorinë e videos së vitit janë gra”. Ylli i pop-it tha se fansat e saj e kishin “trimëruar” që të ri-regjistronte pesë albumet e saj të para dhe e përdori fjalimin për të shpallur një “album të ri” që do të publikohet më 21 tetor, shkruan The Guardian.

Taylor Swift në MTV Video Music Awards 2022 (Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images)

Mbrëmja e madhe e MTV Video Music Awards 2022 u mbajt në New Yersey, pas dy vitesh relativisht të mbyllura (dhe të kufizuara nga COVID-19), u zhvendos në një territor të egër, të paparashikueshëm, me vetëdije që mendon përpara.

Reklama
Bebe Rexha mahnit me dukjen elegante në MTV Video Music Awards 2022 Bebe Rexha mahnit me dukjen elegante në MTV Video Music Awards 2022
Reklama

Snoop Dogg dhe Eminem performuan këngën e tyre të re “From the D 2 the LBC”, së bashku me Bored Ape NFT.

Bebe Rexha në MTV Video Music Awards 2022 (Foto: Just Jared)

Në një lëvizje të diskutueshme që duket se synon gjenerimin e bisedave në internet, Johnny Depp bëri disa shfaqje surprizë në mbrëmjen e çmimeve. Paraqitja e tij erdhi gati tre muaj pas fitores së tij në një gjyq shumë publik për shpifje kundër ish-gruas së tij Amber Heard.

Aktori 59-vjeçar, i cili bëri shaka me turmën jashtë Qendrës Prudential se ai “kishte nevojë për punën”, u shfaq më vonë në televizion për të thënë se ai “është i disponueshëm për ditëlindje, dasma, zgjime, çdo gjë të vjetër që ju keni nevojë”.

Reklama
Reklama

Kjo është lista e plotë e fituesve në MTV Video Music Awards 2022:

ÇMIMI NDERUES PËR IKONËN GLOBALE
Red Hot Chili Peppers

ÇMIMI NDERUES I KARRIERËS
Nicki Minaj

VIDEOJA MUZIKORE MË E MIRË E VITIT
Doja Cat – “Woman”
Drake ft. Future & Young Thug – “Way 2 Sexy”
Ed Sheeran – “Shivers”
Harry Styles – “As It Was”
Lil Nas X, Jack Harlow – “Industry Baby”
Olivia Rodrigo – “Brutal”
Taylor Swift – “All Too Well” (10-minute version) (Taylor’s version)

ARTISTI I VITIT
Bad Bunny
Drake
Ed Sheeran
Harry Styles
Jack Harlow
Lil Nas X
Lizzo

KËNGA E VITIT
Adele – “Easy on Me”
Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Doja Cat – “Woman”
Elton John & Dua Lipa – “Cold Heart (PNAU Remix)”
Lizzo – “About Damn Time”
The Kid Laroi & Justin Bieber – “Stay”

Reklama
Reklama

ARTISTI I RI MË I MIRË
Baby Keem
Dove Cameron
Gayle
Latto
Måneskin
Seventeen

ARTISTI DEBUTUES MË I MIRË I VITIT
September 2021: Griff — “One Night”
October 2021: Remi Wolf – “Sexy Villain”
November 2021: Nessa Barrett – “i hope ur miserable until ur dead”
December 2021: Seventeen – “Rock With You”
January 2021: Mae Muller – “Better Days”
February 2022: Gayle – “abcdefu”
March 2022: Sheneesa – “R U That”
April 2022: Omar Apollo – “Tamagotchi”
May 2022: Wet Leg – “Chaise Longue”
June 2022: Muni Long – “Baby Boo”
July 2022: Doechii – “Persuasive”

BASHKËPUNIMI MË I MIRË
Drake ft. Future & Young Thug – “Way 2 Sexy”
Elton John & Dua Lipa – “Cold Heart (PNAU Remix)”
Lil Nas X, Jack Harlow – “Industry Baby”
Megan Thee Stallion & Dua Lipa – “Sweetest Pie”
Post Malone & The Weeknd – “One Right Now”
Rosalía ft. The Weeknd – “La Fama”
The Kid Laroi & Justin Bieber – “Stay”

Reklama
Reklama

VIDEOJA MUZIKORE MË E MIRË E ZHANRIT POP
Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Doja Cat – “Woman”
Ed Sheeran – “Shivers”
Harry Styles – “As It Was”
Lizzo – “About Damn Time”
Olivia Rodrigo – “Traitor”

VIDEOJA MUZIKORE MË E MIRË E ZHANRIT HIP-HOP
Eminem & Snoop Dogg – “From the D 2 the LBC”
Future ft. Drake, Tems – “Wait for U”
Kendrick Lamar – “N95”
Latto – “Big Energy”
Nicki Minaj ft. Lil Baby – “Do We Have a Problem?”
Pusha T – “Diet Coke”

VIDEOJA MUZIKORE MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
Foo Fighters – “Love Dies Young”
Jack White – “Taking Me Back”
Muse – “Won’t Stand Down”
Red Hot Chili Peppers – “Black Summer”
Shinedown – “Planet Zero”
Three Days Grace – “So Called Life”

Reklama
Reklama

VIDEOJA MUZIKORE MË E MIRË E ZHANRIT ALTERNATIVE
Avril Lavigne ft. Blackbear – “Love It When You Hate Me”
Imagine Dragons x JID – “Enemy”
Machine Gun Kelly ft. Willow – “emo girl”
Måneskin – “I Wanna Be Your Slave”
Panic! at the Disco – “Viva Las Vengeance”
Twenty One Pilots – “Saturday”
Willow, Avril Lavigne ft. Travis Barker – “Grow”

VIDEOJA MUZIKORE MË E MIRË LATINE
Anitta – “Envolver”
Bad Bunny – “Tití Me Preguntó”
Becky G x Karol G – “Mamiii”
Daddy Yankee – “Remix”
Farruko – “Pepas”
J Balvin & Skrillex – “In Da Getto”

VIDEOJA MUZIKORE MË E MIRË E ZHANRIT R&B
Alicia Keys – “City of Gods (Part II)”
Chlöe – “Have Mercy”
H.E.R. – “For Anyone”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side”
Summer Walker, SZA & Cardi B – “No Love (extended version)”
The Weeknd – “Out of Time”

Reklama
Reklama

VIDEOJA MUZIKORE MË E MIRË E ZHANRIT K-POP
BTS – “Yet to Come (The Most Beautiful Moment)”
Itzy – “Loco”
Lisa – “Lalisa”
Seventeen – “Hot”
Stray Kids – “Maniac”
Twice – “The Feels”

PERFORMANCA MË E MIRË NË METAVERS
Blackpink The Virtual | PUBG
BTS | Minecraft/YouTube
Charli XCX | Roblox
Justin Bieber – An Interactive Virtual Experience | Wave
Rift Tour ft. Ariana Grande | Fortnite
Twenty One Pilots Concert Experience | Roblox

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË
Baby Keem & Kendrick Lamar – “Family Ties”
Camila Cabello ft. Ed Sheeran – “Bam Bam”
Harry Styles – “As It Was”
Kendrick Lamar – “N95”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side”
Taylor Swift – “All Too Well” (10-minute version) (Taylor’s version)

Reklama
Reklama

REGJIA MË E MIRË
Baby Keem & Kendrick Lamar – “Family Ties”
Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Ed Sheeran – “Shivers”
Harry Styles – “As It Was”
Lil Nas X, Jack Harlow – “Industry Baby”
Taylor Swift – “All Too Well” (10-minute version) (Taylor’s version)

EFEKTET VIZUALE MË TË MIRA
Billie Eilish – “Happier Than Ever”
Coldplay x BTS – “My Universe”
Kendrick Lamar – “The Heart Part 5”
Lil Nas X, Jack Harlow – “Industry Baby”
Megan Thee Stallion & Dua Lipa – “Sweetest Pie”
The Kid Laroi & Justin Bieber – “Stay”

KOREOGRAFIA MË E MIRË
BTS – “Permission to Dance”
Doja Cat – “Woman”
FKA Twigs ft. The Weeknd – “Tears in the Club”
Harry Styles – “As It Was”
Lil Nas X, Jack Harlow – “Industry Baby”
Normani ft. Cardi B – “Wild Side”

EDITIMI MË I MIRË
Baby Keem & Kendrick Lamar – “Family Ties”
Doja Cat – “Get Into It (Yuh)”
Olivia Rodrigo – “Brutal”
Rosalía – “Saoko”
Taylor Swift – “All Too Well” (10-minute version) (Taylor’s version)
The Weeknd – “Take My Breath”

GRUPI MË I MIRË I VITIT
Blackpink
BTS
City Girls
Foo Fighters
Imagine Dragons
Måneskin
Red Hot Chili Peppers
Silk Sonic

KËNGA MË E MIRË E VERËS
Bad Bunny & Chencho Corleone – “Me Porto Bonito”
Beyoncé – “Break My Soul”
Charlie Puth – “Left and Right (feat. Jung Kook of BTS)”
Doja Cat – “Vegas (from the Original Motion Picture Soundtrack Elvis)”
Future ft. Drake, Tems – “Wait for U”
Harry Styles – “Late Night Talking”
Jack Harlow – “First Class”
Kane Brown – “Grand”
Latto x Mariah Carey – “Big Energy (Remix) ft. DJ Khaled”
Lizzo – “About Damn Time”
Marshmello x Khalid – “Numb”
Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”
Nicky Youre & Dazy – “Sunroof”
Post Malone with Doja Cat – “I Like You (a Happier Song)”
ROSALÍA – “BIZCOCHITO”
Steve Lacy – “Bad Habit”

ALBUMI I VITIT
Adele – 30
Bad Bunny – Un Verano Sin Ti
Billie Eilish – Happier Than Ever
Drake – Certified Lover Boy
Harry Styles – Harry’s House