LAJMI I FUNDIT:

Ligjvënësit e ekstremit të djathtë largohen nga salla e parlamentit të Austrisë gjatë një fjalimi të Zelenskyt

Ligjvënësit e ekstremit të djathtë largohen nga salla e parlamentit të Austrisë gjatë një fjalimi të Zelenskyt

Ligjvënësit nga Partia e Lirisë, pro-ruse, e së djathtës ekstreme u larguan nga dhoma e ulët e parlamentit të Austrisë të enjten gjatë një fjalimi të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Reklama

Arsyeja e një largimi të tillë, sipas tyre, ishte se një gjë e tillë “shkelte neutralitetin e Austrisë”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Zelensky iu drejtua dhomës përmes lidhjes video, duke falënderuar Austrinë për ndihmën e saj humanitare dhe ndihmën me projekte të tilla si pastrimi i minave tokësore.

Austria thotë se neutraliteti i saj e pengon atë nga përfshirja ushtarake në konflikt dhe ndërsa ajo mbështet politikisht Ukrainën, ajo nuk mund t’i dërgojë armë në luftën e saj kundër pushtimit rus.

Partia e Lirisë (FPO) kishte paralajmëruar ditë më parë se do të mbante një formë proteste kundër fjalimit të Zelensky.

Por ligjvënësit e saj morën pjesë në fillim të fjalimit dhe më pas u larguan.

“Është e trishtueshme që FPO është e vetmja parti në parlament që e merr seriozisht neutralitetin tonë të përhershëm”, citohet të ketë thënë në një deklaratë të martën kreu i FPO, Herbert Kickl.

Ligjvënësit që dolën nga dhoma lanë pankarta të vogla në tavolinat e tyre me logon e partisë dhe ose “Vend për neutralitet” ose “Vend për paqen”.

Nga pesë partitë në parlament, FPO ka numrin e tretë më të madh të vendeve në dhomën e ulët.

Ajo aktualisht ka një epërsi të lehtë në sondazhet e opinionit ndaj socialdemokratëve të opozitës dhe konservatorëve të kancelarit Karl Nehammer, të cilët qeverisin në koalicion me të Gjelbërit e krahut të majtë.

Parlamenti aktual zgjat deri në vjeshtën e vitit të ardhshëm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Evropa
Kalo në kategori