0Shares

Historia e formatit të talenteve të reja në këngë, ‘Ethet e së Premtes mbrëma’, nisi në vitin 2003.

Që me herën e parë, ky transmetim u prit shumë mirë nga publiku, i cili deri atëherë i kishte njohur talentet e reja vetëm përmes festivaleve, si ‘Këngët e stinës’, Festivali i Këngës në RTSH apo ‘Kënga Magjike’, transmeton anabel.

Ndikimi i menjëhershëm që pati ‘Ethet e së Premtes Mbrëma’ në muzikën shqiptare u dëshmua me fituesen e edicionit të parë, Anjeza Shahini.

Pasi u zgjodh më e pëlqyera e publikut përmes SMS-ve, ajo mori pjesë edhe në Festivalin e Këngës të vitit 2003 ku u shpall fituese duke fituar të drejtën e përfaqësimit të Shqipërisë në Eurovision-in e vitit 2004, në Turqi, ku siç e dimë u rendit e 6-a.

Por nuk ishte vetëm Anjeza ajo që ndoqi një trajektore të tillë pas ‘Etheve’; për disa vite u duk sikur finalistët e ‘Etheve të së Premtes’ ishin më të favorizuar për të fituar Festivalin e Këngës e për të kënduar më pas në Eurovision. Kujtojmë këtu Luiz Ejllin, fituesin e ‘Ethet e së Premtes 2’ i cili na përfaqësoi në Eurovision-in e vitit 2006.

Megjithatë do të ishte Olta Boka, e cila nuk u kualifikua në finalen e ‘Etheve’, që do ta çbënte këtë besim duke fituar Festivalin e Këngës për të kënduar në Eurosong-un e vitit 2008 në Beograd.

Të tjerë konkurrentë të këtij spektakli talentesh na përfaqësuan në vazhdim në Eurosong. Kejsi Tola në vitin 2009, Rona Nishliu në vitin 2012, Hersi Matmuja në vitin 2014, dhe Elhaida Dani, e cila në edicionin e fundit, ‘Ethet 4’, pati të njejtin fat me Olta Bokën duke mos u kualifikuar në finale.

Por jo gjithmonë të fituarit të një spektakli talentesh do të thotë famë dhe karrierë e mëtejshme. Disa prej finalistëve të ‘Etheve’, si Besmir Metani, Erti Hizmo e shumë të tjerë, vijuan të merreshin me muzikën edhe për pak kohë, për t’u profilizuar në profesione të tjera.

Nga ana tjetër, disa prej atyre që nuk mbërritën deri në finale apo u skualifikuan të parët në netët e mëdha, do të ishin ata më këmbëngulësit për të krijuar një karrierë muzikore e që janë ende pjesë e spektakleve tona.

Shfletoni galerinë për të parë si dukeshin këngëtarët e njohur të skenave tona nën ‘Ethet e së Premtes Mbrëma’.

Anjeza Shahini, fituese e ‘Etheve të së Premtes 1’ në vitin 2003
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f30633062333032626335393865323263346330663337346533323734366466342e6a7067

Xhensila Myrtezai, në 10-shen finaliste të ‘Etheve 4’
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f64643564386339313430633133623732393566323139316564343162643439332e6a7067

Vesa Luma, në 10-shen finaliste të ‘Etheve 2’
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f32303736356130363835653165633034663264316333353762333335353938332e6a7067

Teuta Kurti, në 10-shen finaliste të ‘Etheve 2’
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f36353836303032383336623038626335653662646336376336633630663937332e6a7067

Samanta Karavella, finaliste në ‘Ethet 2’
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f31363566323930613539646362343638376331663665303565643135303931612e6a7067

Rosela Gjylbegu, e treta në finalet e ‘Etheve 1’
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f61353130376630346263353939643230646233323161336465633031386533632e6a7067

Rona Nishliu, u kualifikua në 10-shen finaliste të ‘Etheve të së Premtes 2’
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f32353234313764646462353333313739393536353633313536303162313662322e6a7067

Olta Boka, nuk arriti të kualifikohej në finalen e ‘Etheve 4’
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f32333932343263666431633062376632383430346165613730306138333161362e6a7067

Lindita Halimi, në 10-shen finale të ‘Etheve 3’
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f61303135653435366163643865653939313366633839643866363939396439632e6a7067

Kejsi tola, fituese e ‘Etheve 4’, 2007
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f36346230383935613336333739633861343637313836633337623032383836642e6a7067

Greta Koçi, ka marrë pjesë 2 herë, në ‘Ethet 2’ dhe ‘Ethet 3’, por nuk arriti të kualifikohej në 10-shen finaliste
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f33366635626634646430636165386431346463656631373434613864626164312e6a7067

Flaka Krelani, e dyta në finalen e ‘Etheve 3’, 2005
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f36653363353366653862316561333830636434326432326237393163666361372e6a7067

Elvana Gjata, u kualifikua në 10-shen finaliste të ‘Etheve 1’, por nuk mbërriti në finale
687474703a2f2f7777772e616e6162656c2e616c2f6d656469612f323031352f31302f32362f37393562363865313332363237633531613739653538343566643334366533362e6a7067

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)