Uruguai do të luajë sot ndeshjen e parë të këtij edicioni të kampionatit botëror.

Uruguaianët do të kenë punë të vështirë në ndeshjen hapëse të kampionatit ku do të takohen me Egjiptin.

Idhulli i tifozëve uruguaian – Luis Suarez (Getty Images)

E duke ditur se sa ka interesim për këtë ngjarje madhore futbollistike, shteti i Uruguait ka marr vendim që mos të punojnë shkollat gjatë kohës sa luan kombëtarja.

Të gjitha institucionet shkollore të këtij vendi amerikano-latin me popullsi prej tre milionë banorëve do të zbatojnë vendimin – Kur të luajë përfaqësuesja – të gjithë do ta shikojnë.

Kujtojmë se pos Uruguait dhe Egjiptit në grupin A bëjnë pjesë edhe Rusia dhe Arabia Saudite.

Të gjitha rreth Kampionatit Botëror Të gjitha rreth Kampionatit Botëror

Këto dy të fundit janë takuar në ndeshjen hapëse të kampionatit, ku rusët triumfuan me rezultat të thellë prej 5-0. /Telegrafi/