Ministri i Jashtëm, Dmytro Kuleba i bëri thirrje Gjermanisë të merr drejtimin e procesit të anëtarësimit të Ukrainës në Bashkimin Evropian, pas agresionit ushtarak rus më 24 shkurt.

Në një video të postuar në Facebook, Kuleba tha se gjatë vizitës në Berlin në fillim të kësaj jave, ai kishte “një diskutim shumë racional me gjermanët rreth hyrjes së Ukrainës në BE”.

“U thashë se do të ndodhte. Është e pashmangshme që Ukraina herët a vonë të marrë statusin e një kandidati. Elita gjermane ka zgjedhjen për të udhëhequr këtë proces dhe për të shkruar emrat e tyre në historinë e Evropës ose do të ndodhë ende, por pa udhëheqjen e tyre”, shtoi kreu i diplomacisë ukrainase.

Kuleba ka folur edhe për embargon ndaj naftës ruse, e cila po diskutohet nga vendet anëtare të BE-së, ndërsa gjatë vizitës së tij në Gjermani ka dalë edhe çështja e embargos ndaj gazit rus.

Pas takimit me zyrtarët gjermanë, Kuleba foli edhe me ministrat e jashtëm të G7, duke thënë se ata e mirëpresin idenë se është e nevojshme të ngrihet prona ruse dhe të transferohet në Ukrainë për të ndihmuar në rindërtimin e vendit.

“Bëhet fjalë për qindra miliarda euro. Gjithashtu, G7 njoftoi se është gati të merr pjesë në rinovimin e Ukrainës, rindërtimin e qyteteve dhe infrastrukturës së saj”, tha Kuleba. /kp/Telegrafi/