Qyteti Severodonetsk në rajonin e Luganskut, ditëve të fundit është bërë “vatër” e luftimeve më të mëdha mes forcave ukrainase dhe atyre ruse.

Në një intervistë të dhënë për të përditshmen ukrainase Pravda, komandanti i ushtrisë ukrainase në Severodonetsk, Petro Kuzyak sjell detaje rrëqethëse nga ofensiva brutale e forcave ruse, transmeton Telegrafi.

Severodonetsku është pikë e rëndësishme për planet ruse. Ky qytet industrial me më shumë se 100 mijë banorë, është bërë praktikisht qendra e re administrative e këtij rajoni.

Në fillim Kuzyak tregoi sesi ukrainasit kanë të dhëna se kolona të gjata të tankeve ruse janë nisur në drejtim të Severodonetskut.

Kancelari gjerman porosit Rusinë: Nuk do të diktoni kushtet për arritjen e paqes në Ukrainë Kancelari gjerman porosit Rusinë: Nuk do të diktoni kushtet për arritjen e paqes në Ukrainë

“E kam kuptuar që armiku ka koncentruar përpjekjet në formimin e një lloj kazani nga Popasna dhe Belogorovk. Edhe këtu, po manovron – duke tentuar të futet – por koncentrimi i tij duket se nuk është i mjaftueshëm për ta marrë nën kontroll qytetin”, shtoi komandanti ukrainas.

Ai konsideron që taktika ruse ka mbetur e pandryshuar në kuptimin, që në mënyrë masive të thyejnë dhe bombardojnë pozicionet ukrainase me artileri – këmbësori, e nganjëherë së bashku me tanke të avancojnë gjithmonë duke u mbrojtur nga artileria.

“Sipas rregullave, këmbësoria pëson humbje – tërhiqet, më pas sërish kyçet artileria – dy apo tri tentim sulme sërish me këmbësori. Artileria punon nga katër orë, më pas sërish këmbësoria tenton të futet – artileria sërish tenton për tri apo katër orë e kështu e njëjta gjë ndodhë. Kjo taktikë e tyre është dëshmuar se ka dështuar. Duke parë se nuk po mund ta fusin nën kontroll qytetet, po tentojnë t’i shkatërrojnë bashkë me civilë dhe ata që duket se nuk i qëndruan besnik Rusisë. Ata nuk e kanë fare problem këtë”, shtoi ushtaraku nga Ukraina i cili i shtoi se gjatë 10 majit mbi 500 granata kanë rënë mbi caqet ukrainase brenda një ore – duke tentuar t’i thyejnë por pa ndonjë sukses. /Telegrafi/