Los Angeles do të paguajë 50,000 dollarë për të siguruar nënshkrimin e Gareth Bale si një transferim i lirë.

Kontrata e uellsianit me Real Madridin skadon muajin e ardhshëm dhe reprezentuesi uellsian tani do të kalojë në Shtetet e Bashkuara.

Pavarësisht se lidhej me një kalime te Getafe dhe potencialisht një rikthim në Ligën Premier, ai ka bërë një ndryshim të guximshëm.

Zyrtare: Gareth Bale transferohet te Los Angeles Zyrtare: Gareth Bale transferohet te Los Angeles

Vendimi i tij për t’u nisur në Kaliforni është një lëvizje që tregon se po i vije fundi karrierës së tij, me raportimet për marrëveshjen që dalin vetëm në 24 orët e fundit.

Pavarësisht nga marrëveshja që nuk përfshin një ofertë transferimi, pasi Bale është një lojtar i lirë, Los Angeles duhet të paguajë një tarifë, sipas rregullave të MLS.

Sipas raporteve nga Diario AS, skuadra tjetër e MLS-së, Inter Miami e kishte vendosur tashmë Balen në ‘Listën e Transferimeve’ të tyre këtë verë.

Rregulloret e MLS-së, klubet shtetërore mund të përfshijnë deri në shtatë lojtarë në listat e tyre individuale pasi të paraqesin një kërkesë interesi në ligë.

Si rezultat, LA tani do të paguajë tarifën për të liruar uellsianin nga lista e Inter Miami dhe do të lejojë regjistrimin e tij si lojtar i ardhshëm. /Telegrafi/