Japonia regjistroi 1.240 raste të reja të coronavirusit dhe gjashtë vdekje të lidhura me virusin.

Shifrat e së martës rritin numrin e përgjithshëm kombëtar në 41.841 raste dhe 1.035 vdekje, raporton CNN.

Nga rastet e reja të së martës, një çerek erdhi nga kryeqyteti i vendit, Tokio. Kjo është dita e tetë rradhazi që Tokio ka regjistruar më shumë se 200 raste të reja ditore.

Dy të tretat e rasteve të së martës së qytetit janë të pasakta, domethënë autoritetet nuk ishin në gjendje të zbulonin burimin e infeksionit, tha qeveria metropolitane, transmeton Telegrafi.

Qytetet e tjera të mëdha si Osaka gjithashtu panë një numër të madh të rasteve të reja, duke ngritur shqetësime midis politikanëve vendas. Guvernatori i prefekturës së Kanagawas, fqinj me Tokion, tha se kjo ishte e pritur.

Për muaj të tërë, Japonia dukej se kishte coronavirusin kryesisht nën kontroll. Gjatë pjesës më të madhe të majit dhe qershorit, numrat e rasteve ditore u zunë rreth disa duzina, duke filluar nga rreth 20 deri në 60 në ditë. /Telegrafi/