0Shares

Po kalon gjysma e parë e këtij viti dhe ende asnjë president nuk e ka vizituar Kosovën. Në fakt që prej emërimit të Atifete Jahjagës si presidente, më 7 prill 2011, vetëm dy presidentë të Shqipërisë e kanë vizituar zyrtarisht Kosovën. Bujar Nishani ishte në Prishtinë më 30 gusht 2012 dhe Bamir Topi më 29 qershor 2012.

Në shtator të vitit 2012, Jahjaga priti në Prishtinë, presidentin e Hungarisë, Pal Schmitt por ai nuk erdhi në Kosovë me ftesë të Jahjagës por për t’i vizituar trupat hungareze të KFOR-it, shkruan “Tribuna”.

Kreu i shtetit kosovar, gjatë ushtrimit të deritashëm të mandatit të saj edhe pse nuk realizoi vizita zyrtare dypalëshe, nuk ka mbetur pa u njohur dhe takuar me shumë burrështetas të huaj pasi ajo i ka shfrytëzuar forumet e ndryshme ndërkombëtare për t’u takuar me homologë në margjina të atyre takimeve. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)