Presidenti Vladimir Putin tha të mërkurën se Rusia do të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur territorin e saj pasi ai ka urdhëruar mobilizimin e parë të pjesshëm të vendit që nga Lufta e Dytë Botërore.

Putin tha se fuqia njerëzore shtesë ishte e nevojshme për të fituar një luftë kundër jo vetëm Ukrainës, por edhe mbështetësve të saj perëndimorë.

Në një fjalim televiziv, ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu tha se Rusia do të angazhojë 300,000 rezervistë për të mbështetur fushatën e saj ushtarake në Ukrainën fqinje.

Veçanërisht, kjo është një thirrje e pjesshme pasi ministri rus i mbrojtjes thotë se kombi ka një forcë rezervë prej 25 milionë njerëzve.

Reklama

Dhe masa e Putinit është etiketuar si një “akt dëshpërimi” nga Perëndimi, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Reklama

Në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, kancelari gjerman Olaf Scholz këmbënguli se Rusia “nuk mund ta fitojë këtë luftë kriminale” në Ukrainë dhe se Putin “me vendimin e tij më të fundit e bën gjithçka shumë më keq”.

Ndërkohë, që nga shpallja e vendimit, ka pasur disa raporte se si ka ndikuar tek njerëzit e thjeshtë në Rusi.

Biletat e aeroplanëve drejt jashtë Rusisë janë shitur

Biletat e aeroplanëve me një drejtim jashtë vendit po rriteshin në çmim dhe po shiteshin shpejt.

Reklama

Të dhënat e Google Trends treguan një rritje të kërkesës për fluturime direkte nga Moska. Pati një rritje në kërkimet për Aviasales, që është faqja më e njohur e rezervimit të fluturimeve në Rusi.

Të dhënat e Aviasales treguan gjithashtu se fluturimet direkte nga Moska në Stamboll në Turqi dhe Jerevan në Armeni u shitën të mërkurën. Veçanërisht, të dy destinacionet lejojnë rusët të hyjnë pa vizë.

Reklama

Nuk u shiten bileta burrave rusë të moshës 18-65 vjeç

Në zhvillimet më të fundit, raportet e mediave deklaruan se linjat ajrore ruse kishin ndaluar shitjen e biletave për burrat rusë nga mosha 18 deri në 65 vjeç, ata që mund të futen në listën e rezervistëve.

Reklama

“Si të thyejmë krahun në shtëpi”

Newsweek raportoi se kërkimet në Google për “si të thyesh një krah në shtëpi” u rritën pasi Putin njoftoi mobilizimin e pjesshëm.

Rusët po kërkojnë gjithashtu në Google se si “të shmangin mobilizimin dhe të qëndrojnë gjallë”.

Rritet trafiku kufitar Rusi-Finlandë

Pas njoftimit, trafiku në kufirin lindor finlandez me Rusinë u rrit gjatë natës të së mërkurës.

Roja kufitare finlandeze në një postim në Twitter tha se rritja e aktivitetit vazhdoi edhe të enjten në mëngjes. Kjo tregon qartë se njerëzit në Rusi po përpiqen të largohen nga vendi.

Reklama

Dhjetëra njerëz u arrestuan në Moskë dhe Shën Petersburg

Reklama

Mbi 1000 persona u arrestuan në të gjithë Rusinë në protestat kundër mobilizimit të mërkurën, tha një grup i të drejtave të njeriut.

Grupi i pavarur i monitorimit të protestës OVD-Info tha se ishte në dijeni të ndalimeve në të paktën 36 qytete të ndryshme.

Tubimet e tilla janë të paligjshme sipas ligjeve të Rusisë kundër protestave.

Rritet trafiku kufitar Rusi-Finlandë

Pas njoftimit, trafiku në kufirin lindor finlandez me Rusinë u rrit gjatë natës të së mërkurës.

Roja kufitare finlandeze në një postim në Twitter tha se rritja e aktivitetit vazhdoi edhe të enjten në mëngjes. Kjo tregon qartë se njerëzit në Rusi po përpiqen të largohen nga vendi.

Reklama

Dhjetëra njerëz u arrestuan në Moskë dhe Shën Petersburg

Reklama

Më shumë se 700 njerëz u arrestuan në të gjithë Rusinë në protestat kundër mobilizimit të mërkurën, tha një grup i të drejtave.

Grupi i pavarur i monitorimit të protestës OVD-Info tha se ishte në dijeni të ndalimeve në të paktën 36 qytete të ndryshme.

Tubimet e paligjshme janë të paligjshme sipas ligjeve të Rusisë kundër protestave.

‘Jam i shqetësuar’: rusët në Stamboll

Një burrë rus që mbërriti në aeroportin e Stambollit tha se ishte larguar pjesërisht për shkak të vendimit të Kremlinit.

“Mobilizimi i pjesshëm është një nga arsyet pse jam këtu. Një hap shumë i dobët dhe duket se mund të çojë në shumë probleme për shumë qytetarë rusë. Jam i shqetësuar. Nuk besoja se hapi tjetër do të ishte mobilizimi dhe unë mendoj se jo shumë rusë duan të luftojnë dhe duan të mobilizohen dhe duan të shkojnë në ushtri”, tha Alex, cituar nga agjencia e lajmeve Reuters.

Reklama
Reklama

Ai nuk pranoi të jepte mbiemrin për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Përgjigja e Kremlinit

Ndërkohë, Kremlini është përgjigjur duke deklaruar se raportet për një eksod të burrave në moshë luftarake janë të ekzagjeruara.

Në një deklaratë për gazetarët, Peskov tha: “Informacionet rreth shumë njerëzve në aeroporte dhe kështu me radhë janë shumë të ekzagjeruara… Ka shumë informacione të rreme për këtë. Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm për këtë që të mos bëhemi viktimë e informacionit të rremë për këtë çështje”. /Telegrafi/