Forcat ajrore të ushtrisë ukrainase kanë realizuar një operacion në lindje të Ukrainës, ku kanë goditur me helikopterë luftarakë pozicionet e ushtrisë ruse.

Reklama

Një video e filmuar nga kabinat e helikopterëve, shfaqen fluturaket që ngritën në qiell dhe pas fluturimit dhe arritjes në destinacion, fillojnë të shkrepin raketa mbi pozicionet e ushtrisë ruse, transmeton Telegrafi.

Sulme të ngjashme me helikopter ukrainasit i kanë realizuar shumë muajve të fundit, duke i shkaktuar humbje të mëdha forcave ruse si në njerëz ashtu dhe në makineri luftarake.

"Kamionë me arkivole për ushtarët rusë" shihen në qytetin ukrainas Khrustalnyi "Kamionë me arkivole për ushtarët rusë" shihen në qytetin ukrainas Khrustalnyi

E Kievi ka njoftuar sot se ka arritur të rrëzojë dy helikopterë të ushtrisë ruse, duke mos specifikuar lokacionin se ku ka ndodhur saktë kjo.

Reklama

Ndryshe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka filluar sot me shkarkimin e zyrtarëve të lartë shtetëror, pas akuzave se ka pasur skandale me keqpërdorim fondesh për rimëkëmbjen e infrastrukturës energjetike.

Reklama

Kjo mund të alarmojë edhe vendet perëndimore që kanë ndarë mjete të mëdha financiare për Ukrainën, dhe të nxit dilema nëse paratë e dhëna kanë përfunduar në duart e duhura. /Telegrafi/