De-okupimi i rajonit të Luhanskut ka filluar dhe disa vendbanime në rajon tashmë janë çliruar nga ushtria ruse.

Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë Serhiy Haidai, kreu i Administrata Ushtarake Rajonale e Luhansk.

“Epo, tani është zyrtare. De-okupimi i rajonit të Luhanskut ka filluar. Disa vendbanime tashmë janë çliruar nga ushtria ruse dhe atje Forcat e Armatosura të Ukrainës tashmë po ngrenë flamurin ukrainas atje”, citohet të ketë thënë ai.

Ai vuri në dukje se de-okupimi i rajonit do të vazhdojë.

Kështu, Haidai ka falënderuar ushtrinë ukrainase.

“Falënderoj Forcat tona të Armatosura për lajmet e mrekullueshme. Le t’i ndihmojmë, mos u lodhni, ne besojmë në fitoren tonë. Rajoni i Luhanskut është Ukraina, ka qenë dhe do të jetë kështu. Vazhdoni”.

Reklama
Reklama

Siç raportohet, ofensiva e ushtrisë ukrainase vazhdon në drejtimin lindor dhe nga ana e rajonit të Donetskut.

Atje, forcat e armatosura të Ukrainës po çlirojnë vendbanimet ukrainase të pushtuara nga trupat ruse. /Telegrafi/