Serhiy Haidai, guvernatori i provincës Luhansk, thotë se trupat e armikut (rusët) po vazhdojnë të deportojnë fëmijët ukrainas nga ky rajon duke i dërguar drejt Rusisë.

Këto pretendime i ka bërë disa herë që kur ka shpërthyer lufta në Ukrainë në fund të muajit shkurt, transmeton Telegrafi.

“Moska po tenton të krijoj kushte të favorshme për veten duke intensifikuar ofensivat. Vetëm gjatë natës së kaluar, ata goditën me shtatë raketa – kryen dy sulme ajrore – shkrepën nga artileria, përdorën mortaja e tanke”, shtoi Haidai.

Zelensky: Nuk do të ketë bisedime, nëse Rusia mban referendume për ndarjen e Ukrainës Zelensky: Nuk do të ketë bisedime, nëse Rusia mban referendume për ndarjen e Ukrainës

Sipas tij, gjatë 7 gushtit rusët sulmuan gjashtë qendra strehimi përgjatë kufirit në rajonet e Luhanskut dhe Donetskut. Për të përmirësuar pozicionet taktike, armiku edhe një herë po organizon ofensivë në rajonin Verkohonkamyansky”, tha ndër tjera Haidai.

Reklama
Reklama

Në anën tjetër, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, është zotuar se do të ndërpresin bisedimet me Rusinë, nëse vazhdojnë me mbajtjen e referendumeve në rajone të ndryshme të Ukrainës.

Ai ishte i prerë në fjalimin e tij se as edhe një pëllëmbë të territorit të Ukrainës, nuk do t’ia japin Rusisë. /Telegrafi/