Një grua e cila vuan nga tumori në tru, iu është ndaluar kimioterapia për shak të shpërthimit të coronavirusit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për Nancy Carter-Bradley, 44-vjeçe që vjen nga rajoni i Hampshire të Anglisë.

Ajo tha se trajtimi i saj në një spital në Londër kishte pauzuar trajtimet, pasi ishte i mbushur plotë, dhe onkologët po ndihmonin ndaj shpërthimit të coronavirusit.

Carter-Bradley, nga Penwood, tha që ishte përballur me ‘stres të jashtëzakonshëm’, pasi u informua se kimioterapia e saj në Spitalin Charing Cross, për fazën e tretë të tumorit në tru do të ndalohej.

Kimioterapia është një trajtim kanceroz në të cilin ilaçi përdoret për të vrarë qelizat kancerogjene. Ajo ndalon riprodhimin e qelizave, gjë që i ndalon ato të rriten dhe përhapen në trup.