Greqia theu sot rekordin me 1.259 raste të reja të konfirmuara të infeksioneve me coronavirus, duke tejkaluar edhe numrin e të intubuarve, gjithashtu për herë të parë, tha Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik (EODY).

Rastet e reja të hënën ishin 715.

Nga rastet e reja të ditës, 112 janë të lidhura me grupe të njohura dhe 62 janë rezultat i kontrolleve në pikat e hyrjes në vend, raporton ATSh.

Greqia ka që nga fillimi i pandemisë 32.752 raste.