LAJMI I FUNDIT:

Gjykata e Moskës dënon një burrë me shtatë vjet burg pasi kundërshtoi mizoritë ruse në Ukrainë

Gjykata e Moskës dënon një burrë me shtatë vjet burg pasi kundërshtoi mizoritë ruse në Ukrainë

Një gjykatë në Moskë dënoi të enjten një punonjës hekurudhor me shtatë vjet burg për mesazhet në internet që denonconin bombardimet ruse të qyteteve të Ukrainës.

Reklama

Mikhail Simonov, 63 vjeç, u arrestua në vjeshtë për publikimin e komenteve kundër luftës në rrjetin social rus, VKontakte.

“Ndërsa vrasim fëmijë dhe gra, ne këndojmë këngë në Channel One [TV shtetëror],” shkroi Simonov. “Ne, Rusia, jemi bërë të pazot. Na fal, Zot!”, shtoi ai.

Simonov gjithashtu nënvizoi një foto që tregon rrënojat e Teatrit të Dramës Mariupol me frazën “Pilotët rusë po bombardojnë fëmijët”, shkruan themoscowtimes.

Gjykata e Qarkut Timiryazevsky e Moskës e shpalli fajtor për përhapjen e “lajmeve të rreme” për ushtrinë ruse, raportoi media e pavarur ruse Mediazona.

Hetuesit pretenduan se Simonov përhapi “urrejtje politike” ndaj udhëheqjes së Rusisë dhe “vendimit të saj për të përdorur Forcat e Armatosura Ruse për të normalizuar situatën sociale dhe politike në Ukrainë”.

Vitin e kaluar, Rusia kriminalizoi përhapjen e informacionit në lidhje me ushtrinë e vendit që devijon nga narrativa e Kremlinit për atë që ajo e quan “operacioni i saj special ushtarak” në Ukrainë.

Ndërsa ligji i ri prezantoi dënime me burg deri në 15 vjet për publikimin e “informacioneve të rreme me vetëdije” për ushtrinë, gjykatësi në seancën e së enjtes i dha Simonov një dënim më të butë, me shtatë vjet burg.

Më shumë se 500 njerëz në Rusi janë përballur me akuza penale për deklarata kundër luftës që kur Moska filloi pushtimin e saj në Ukrainë, sipas vëzhguesit të të drejtave të njeriut OVD-Info. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Evropa
Kalo në kategori