LAJMI I FUNDIT:

Gjithnjë e më shumë të sëmurë nga tumori i veshit: Simptoma e parë e kancerit të rrezikshëm!

Gjithnjë e më shumë të sëmurë nga tumori i veshit: Simptoma e parë e kancerit të rrezikshëm!

Shpeshtësia e kësaj sëmundjeje po bëhet gjithnjë e më e madhe

Dhembja e veshit mund të jetë shenja e parë që tregon se në pjesën e veshit po zhvillohet tumori malinj.

Pra, këto janë simptomat të cilat e tregojnë këtë sëmundje të rrezikshme.

Numri i të sëmurëve nga kanceri i veshit po shtohet në gjithë botën, ndërkaq kjo sëmundje mund të përfshijë cilëndo nga këto tri pjesë të veshit: pjesën e brendshme, të mesme dhe të jashtme, transmeton Telegrafi.

Simptomat dallohen varësisht nga pjesa e veshit në të cilën tumori zhvillohet, mirëpo shenjat të cilat kryesisht shfaqen në të tri rastet janë humbja e të dëgjuarit dhe dhembja e veshit.

Gjithashtu, simptomat mund të jenë edhe dhembja e veshit të jashtëm, dhembja e kokës, marramendja dhe zukatja e veshëve.

Reklama

Te disa pacientë shfaqet edhe ënjtja e nyjave limfatike në qafë.

Nëse keni një ose më shumë nga këto simptoma, duhet të vizitoni mjekun otorinolaringolog më pas nëse është nevoja edhe onkologun.

Shfaqja e tumorit mund të përcaktohet vetëm me biopsi, ndërsa sëmundja shërohet me operacion, duke eliminuar kanalin e veshit, me radioterapi apo me kimioterapi. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Simptomat e kancerit të lukthit

Simptomat e kancerit të lukthit

Shëndetësi
Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

Shëndetësi
Çka duhet të dini për kaloritë?

Çka duhet të dini për kaloritë?

Nutricion
Keni herpes në buzë: Çfarë po ndodh në organizmin tuaj?

Keni herpes në buzë: Çfarë po ndodh në organizmin tuaj?

Shëndetësi
Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Shëndetësi Lajme
Roli i infermierisë në sigurinë dhe kujdesin e pacientit

Roli i infermierisë në sigurinë dhe kujdesin e pacientit

Shëndetësi
Kalo në kategori