0Shares

Ministrat e Financave të Britanisë, Francës dhe Gjermanisë pritet të kërkojnë mbështetjen e liderëve të tjerë për rregulla globale tatimore.

Duke folur në një konferencë për media, në margjina të samitit të G20-ës në Moskë, ata kanë thënë se është koha për aksion të koordinuar ndërkombëtar, transmeton REL.

Apeli vjen në kohën kur qeveritë po përpiqen të gjejnë mënyra për të injektuar fonde të reja në buxhetet e tyre.

Një anketë e zhvilluar nga Organizata për Bashkëpunim Ekonomik ka gjetur se mospërputhjet e rregullave tatimore në mesin e vendeve të ndryshme, u mundësojnë kompanive t’i lëvizin përfitimet e tyre drejt juridiksioneve më të ulëta tatimore. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)