Forcat e armatosura të Ukrainës kanë avancuar deri në rreth 55 km gjatë dy javëve të fundit në kundërsulmin e tyre në rajonin Kharkiv të Ukrainës verilindore, tha një gjeneral të enjten.

Gjenerali i brigadës Oleksiy Gromov tha në një konferencë se Ukraina kishte marrë 93 vendbanime dhe kishte çliruar mbi 2,400 km katrorë (926 milje katrorë) në rajon që nga 21 shtatori.

Megjithatë, Sky News shkruan se nuk mundi të verifikonte këto pretendime, përcjell Telegrafi.

Forcat ukrainase kanë përparuar në lindje dhe jug të vendit nën një kundërofensivë që ka bërë që vendi të rimarrë qytetet kyçe si Lyman në Ukrainën lindore.

Reklama

E Gromov ka theksuar se trupat ruse po luftonin për të ngadalësuar një përparim ukrainas nga Kupiansk, një qytet qendror hekurudhor i çliruar së fundmi.

Reklama

Kjo hartë tregon zonat e kontrolluara nga secila anë në lindje sipas analizës më të fundit të Sky News. /Telegrafi/