LAJMI I FUNDIT:

FMN do ta mbështes Ukrainën me 15.6 miliardë dollarë

FMN do ta mbështes Ukrainën me 15.6 miliardë dollarë

FMN arrin marrëveshje për programin e mbështetjes prej 15.6 miliardë dollarësh për shtetin ukrainas.

Reklama

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka arritur një marrëveshje me Ukrainën për një marrëveshje financimi katër-vjeçare me vlerë rreth 15.6 miliardë dollarësh.

Marrëveshja, e cila ende duhet të miratohet nga bordi i FMN-së, pason bisedime muajsh midis stafit të FMN-së dhe zyrtarëve ukrainas.

Shefi i FMN-në për Ukrainën, Gavin Grey tha se pushtimi rus i Ukrainës ka pasur një “ndikim shkatërrues” në ekonominë ukrainase, e cila u tkurr me 30 për qind vitin e kaluar.

“Një pjesë e madhe e stokut të kapitalit është shkatërruar dhe nivelet e varfërisë janë rritur”, tha Grey, raporton skynews.

Ukraina pritet të shohë një “rimëkëmbje ekonomike graduale” në muajt e ardhshëm, ndërsa rikuperohet nga dëmtimi i gjerë në infrastrukturën kritike.

Anëtarët e bordit të FMN-së do të shqyrtojnë marrëveshjen në javët e ardhshme. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Pushime me Eurokoha 7 ditë All Inclusive, duke filluar prej 315 Euro

Pushime me Eurokoha 7 ditë All Inclusive, duke filluar prej 315 Euro

Eurokoha
Pas Lionel Messit edhe Birra Peja me mural gjigand në Tiranë nga piktori argjentinas Bagnasco

Pas Lionel Messit edhe Birra Peja me mural gjigand në Tiranë nga piktori argjentinas Bagnasco

Ekonomi
E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

Kosmonte Foods
Një ditë plot energji e vullnetarizëm në HIB Petrol

Një ditë plot energji e vullnetarizëm në HIB Petrol

Ekonomi
Investimi në vendbanim është me rëndësi – blerja e banesës së re tek Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është i duhuri

Investimi në vendbanim është me rëndësi – blerja e banesës së re tek Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është i duhuri

Al Trade Center
Ftesë për aplikim / ofertim – “Mirëmbajtja e pajisjeve të klimatizimit në dyqanet dhe objektet e IPKO-s’’

Ftesë për aplikim / ofertim – “Mirëmbajtja e pajisjeve të klimatizimit në dyqanet dhe objektet e IPKO-s’’

Ipko
Kalo në kategori