Zvicra

Zvicra nën udhëheqjen e Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit, do të mundohen të ngjitën më lartë se sa faza e parë e nokautit.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Ndeshjet në Grupin A

12/06: Uells – Zvicër (Baku)

16/06: Itali – Zvicër (Romë)

20/06: Zvicër – Turqi (Baku)

Rezultatet në Grupin C të kualifikimeve: Ndeshje 8, fitore 5, barazime 2, humbje 1: Goldallimi 19:6

Shënuesi më i mirë në kualifikime: Cedric Itten (3)

Klasifikimi më i mirë në histori

Kampionatet Evropiane: Raundi  /116 (2016)

UEFA EURO 2016: Raundi 1/16, humbi 5-4 në penallti ndaj Polonisë pas barazimit 1-1

Trajneri: Vladimir Petkovic

I lindur në Sarajevë, Vladimir Petkovic filloi të trajnojë në Zvicër në vitin 1997, derisa ka marrë drejtimin e ekipit kombëtar në verën e vitit 2014. Që nga ajo kohë, zviceranet gjithmonë marrin pjesë në gara të mëdha.

Lojtari kryesor: Granit Xhaka

Një mesfushor i fortë dhe me vizion të shkëlqyeshëm, Xhaka është kapiten dhe lider i kësaj Kombëtare. Fakti që Zvicra kishte një epërsi 3-0 ndaj Danimarkës në vitin 2019 dhe Xhaka u zëvendësua në minutën e 79-të, ku pastaj danezët barazuan rezultatin në minutat e fundit, tregon shumë për rolin që ka prishtinasi në këtë ekip kombëtar.

Futbollisti që duhet ndjekur: Breel Embolo

Sulmuesi i talentuar Breel Embolo ka nisur një fillim të ri te Borussia Moenchegladbach ku u transferua në vitin 2019 pasi kaloi një seri lëndimesh. I fuqishëm, i gjithanshëm dhe me një ritëm të madh, 24-vjeçari është lojtari që duhet ndjekur te Zvicra në këtë evropian.

A e dini se…

Zvicra ka kaluar me sukses fazën e grupeve nën udhëheqjen e Vladimir Petkovic, por ende nuk e ka fituar një ndeshje në fazën nokaut. Në Kupat e Botës 2014 dhe 2018 si dhe në Euro 2016 e Ligën e Kombeve, ata gjithmonë kanë humbur pasi kanë kaluar fazën e grupeve.

Lista me 26 lojtarët e ftuar nga Zvicra

Portierë: Yvon Mvogo (PSV), Jonas Omlin (Montpellier), Yann Sommer (Mönchengladbach)

Mbrojtës: Manuel Akanji (Dortmund), Loris Benito (Bordeaux), Eray Cömert (Basel), Nico Elvedi (Mönchengladbach), Jordan Lotomba (Nice), Kevin Mbabu (Wolfsburg), Becir Omeragic (Zürich), Ricardo Rodríguez (Torino), Fabian Schär (Newcastle United), Silvan Widmer (Basel)

Mesfushor: Christian Fassnacht (Young Boys), Edimilson Fernandes (Mainz), Remo Freuler (Atalanta), Xherdan Shaqiri (Liverpool), Djibril Sow (Frankfurt), Ruben Vargas (Augsburg), Granit Xhaka (Arsenal), Denis Zakaria (Mönchengladbach), Steven Zuber (Frankfurt)

Sulmues: Breel Embolo (Mönchengladbach), Mario Gavranović (Dinamo Zagreb), Admir Mehmedi (Wolfsburg), Haris Seferović (Benfica)