Rusia

Rusia është anëtare e UEFA-s që nga viti 1954. Ata fituan edicionin e parë të Kampionatit Evropian në vitin 1960 dhe ishin nën-kampionë në vitet 1964, 1972 dhe 1988.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

RUSIA

Ndeshjet e Grupit B

12/06: Belgjikë – Rusi (Shën Petersburg)

16/06: Finlandë – Rusi (Shën Petersburg)

21/06: Rusi – Danimarkë (Kopenhagë)

Faza kualifikuese

Rezultatet nga Grupit I: 10 ndeshje – 8 fitore, 0 barazime, 2 humbje; Goldallimi: 33-8

Golashënuesi më i mirë në kualifikuese: Artem Dzyuba (9 gola)

Klasifikimi më i mirë në histori

Kampionati Evropian: Fitues (1960, si BRSS), gjysmëfinale (2008)

UEFA EURO 2016: faza e grupeve

Trajneri: Stanislav Cherchesov

Ish-portieri i Spartak Moska dhe Rusisë mori drejtimin në verën e vitit 2016 dhe, pas dy vitesh rezultate të përziera miqësore, i drejtoi nikoqirët në çerekfinalet e Kupës së Botës 2018.

Lojtari kryesor: Artem Dzyuba

I gjati Artem Dzyuba është kapiteni i Rusisë dhe Zeniti, si dhe shënuesi i tyre më i mirë midis ndërkombëtarëve aktivë, duke iu afruar rekordit të Aleksandr Kerzhakov me 30 gola.

Lojtari që duhet parë: Aleksandr Sobolev

24-vjeçari fitoi ndeshjen e tij të parë – dhe shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar për të moshuarit – në një humbje miqësore 2-1 nga Suedia në tetor të 2020. Me Dzyuba tani 32 vjeç, sulmuesi i gjatë i Spartak Moskva shihet nga shumë si pasardhësi i tij natyror.

A e dini se.. 

Rusia nuk ka fituar në pesë ndeshje finale të EURO-s; fitorja e tyre e fundit ishte shkatërrimi 4-1 që i bënë Republikës Çeke në ndeshjen hapëse të UEFA EURO 2012.

Lista me 26 lojtarët e ftuar nga Rusia

Portierët: Yuri Dyupin (Rubin), Matvei Safonov (Krasnodar), Anton Shunin (Dinamo Moskva)

Mbrojtësit: Igor Diveev (CSKA Moskva), Georgi Dzhikiya (Spartak Moskva), Mario Fernandes (CSKA Moskva), Vyacheslav Karavaev (Zenit), Fedor Kudryashov (Antalyaspor), Andrei Semenov (Akhmat)

Mesfushorët: Dmitri Barinov (Lokomotiv Moskva), Denis Cheryshev (Valencia), Daniil Fomin (Dinamo Moskva), Aleksandr Golovin (Monaco), Daler Kuzyaev (Zenit), Andrei Mostovoy (Zenit), Maksim Mukhin (CSKA Moskva), Magomed Ozdoev (Zenit), Rifat Zhemaletdinov (Lokomotiv Moskva), Yuri Zhirkov (Zenit), Roman Zobnin (Spartak Moskva)

Sulmuesit: Artem Dzyuba (Zenit), Aleksei Ionov (Krasnodar), Denis Makarov (Rubin), Aleksei Miranchuk (Atalanta), Aleksandr Sobolev (Spartak Moskva), Anton Zabolotny (CSKA Moskva)