Kroacia

Kroacia arriti të kualifikohej në Euro 2020 duke kryesuar Grupin E me 17 pikë në 8 ndeshje (pesë fitore, dy barazime, një humbje). Ata shënuan 17 gola dhe pësuan shtatë gjatë këtij rrugëtimi.

Kroatët pritet të jenë një nga ekipet më emocionuese në Euro 2020. Ata nuk janë ndër favoritët, por me cilësinë që kanë shumica e lojtarëve të tyre, nuk do të jetë befasi nëse arrijnë shumë lartë.

Ata shkuan deri në finalen e Kupës së Botës në vitin 2018 me plotë meritë dhe skuadra e tyre nuk ka ndryshuar shumë që nga ajo kohë. Ish-sulmuesi i Milanit dhe Juventusit, Mario Mandzukic u tërhoq nga futbolli ndërkombëtar pas Finales së vitit 2018 dhe sulmuesi i Hoffenheimit, Andrej Kramaric do të jetë aty për ta zëvendësuar.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Ndeshjet e Kroacisë në Grupin D

13/06: Anglia vs Kroacia (Londër)

18/06: Kroacia vs Republika Çeke (Glasgou)

22/06: Kroacia vs Skocia (Glasgou)

Faza kualifikuese

Rezultatet nga Grupi E: 8ndeshje, 5 fitore, dy barazime, një humbje, Goldallimi: 17-7

Golashënuesi më i mirë në fazën kualifikuese: Bruno Petkovic (4 gola)

Klasifikimi më i mirë

Kampionati Evropian: çerekfinalet (1996, 2008)

UEFA EURO 2016: Raundi 1/8, humbi 1-0 në kohën shtesë ndaj Portugalisë

Trajneri: Zlatko Dalic

Një ish-mesfushor që nuk përfaqësoi kurrë vendin e tij, Dalic mori drejtimin e skuadrës nga Ante Čačić në vitin 2017 dhe drejtoi ekipin në finalen e Kupës së Botës në vitin 2018.

Lojtari kryesor: Luka Modric

Fituesi i Topit të Artë në vitin 2018 ka tejkaluar rekordin e Darijo Srna me 134 ndeshje, jo vetëm që ka udhëhequr skuadrën si kapiten, por ka vendosur tempon e mesfushës me vizionin e tij të qartë, energjinë dhe pasimet e tij të shkëlqyera.

Lojtari që duhet shikuar: Andrej Kramaric

Lojtari vije pas një sezoni të shkëlqyeshëm në Hoffenheim, duke shënuar 20 gola në Bundesligë. Ai paraqet një kërcënim kudo për çdo skuadër dhe Niko Kovač e ka krahasuar atë me Davor Šuker.

A e dini se…

Kroacia u ngrit në 122 vende në renditjen e FIFA-s nga aty ku ishin në të 125-in, kaluan në të tretin midis viteve 1994 dhe 1999.

Lista me 26 lojtarët e ftuar:

Portierë: Dominik Livaković (Dinamo Zagreb), Lovre Kalinić (Hajduk Split), Simon Sluga (Luton)

Mbrojtësit : Borna Barišić (Rangers), Domagoj Bradarić (LOSC Lille), Duje Ćaleta-Car (Marseille), Joško Gvardiol (Leipzig), Josip Juranović (Legia Warszawa), Dejan Lovren (Zenit), Mile Škorić ( Osijek), Domagoj Vida (Beşiktaş), Šime Vrsaljko (Atlético Madrid)

Mesfushorët: Mateo Kovačić (Chelsea), Luka Modrić (Real Madrid), Marcelo Brozović (Inter Milan), Milan Badelj (Genoa), Nikola Vlašić (CSKA Moskva), Mario Pašalić (Atalanta), Ivan Perišić (Inter Milan), Mislav Oršić (Dinamo Zagreb), Luka Ivanušec (Dinamo Zagreb)

Sulmuesit: Josip Brekalo (Wolfsburg), Ante Budimir (Osasuna), Andrej Kramarić (Hoffenheim), Bruno Petković (Dinamo Zagreb), Ante Rebić (AC Milan)