Finlanda

Ekipi kombëtar i futbollit i Finlandës përfaqëson Finlandën në garat ndërkombëtare të futbollit dhe kontrollohet nga Federata e Futbollit e Finlandës. Ekipi është anëtar i FIFA-s që nga viti 1904 dhe një anëtar i UEFA-s që nga viti 1957. Finlanda nuk kishte kualifikuar në asnjë turne të madh derisa siguroi një vend në Euro 2020.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Ndeshjet në Grupit B

12/06: Danimarka – Finlanda (Kopenhagë)

16/06: Finlanda – Rusia (Shën Petersburg)

21/06: Finlanda – Belgjika (Shën Petersburg)

Faza kualifikuese

Rezultatet nga Grupit J: 10 ndeshje – 6 fitore, 0 barazim, 4 humbje; Goldallimi: 16-10

Golashënuesi më i mirë në kualifikime: Teemu Pukki (10 gola)

Klasifikimi më i mirë në histori

Kampionati Evropian: pa ndonjë arritje

UEFA EURO 2016: nuk u kualifikua

Trajner: Markku Kanerva

Pesë herë kampion finlandez me HJK, Kanerva kaloi 12 vjet me ekipin kombëtar U-21 dhe si ndihmës i skuadrës së parë  para se të merrte frenat e ekipit në vitin 2016.

Lojtari kryesor: Teemu Pukki

I shënjestruar si një lojtar me talent të shkëlqyeshëm, Pukki ka gjetur veten dhe si ka ndalur golat që nga nënshkrimi për Norwich në vitin 2018. Golat e tij kanë fuqizuar suksesin e fundit të Finlandës.

Lojtari që duhet parë: Fredrik Jensen

Anësori 23-vjeçar i Augsburgut ka dalë në terren duke luajtur me ekipin e parë kombëtar, duke zhvilluar një aftësi të mirë për të shënuar me gola.

A e dini se..

Para kualifikimit të Finlandës për vitin 2020, rreth 33 nga 55 anëtarët e federatës kombëtare të UEFA-s kishin arritur më parë një finale të Evropianit.

Lista me 26 lojtarët e ftuar nga Finlanda

Portierët: Lukas Hradecky (Leverkusen), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers), Jesse Joronen (Brescia)

Mbrojtësit: Paulus Arajuuri (Pafos), Robert Ivanov (Warta Poznan), Thomas Lam (Zwolle), Daniel O’Shaughnessy (HJK Helsinki), Jukka Raitala (Minnesota United), Joona Toivio (Hacken), Jere Uronen (Genk), Nicholas Hamalainen (QPR), Sauli Vaisanen (Chievo)

Mesfushorët: Nikolai Alho (MTK Budapest), Fredrik Jensen (Augsburg), Glen Kamara (Rangers), Joni Kauko (Esbjerg), Robin Lod (Minnesota United), Rasmus Schuller (Djurgarden), Pyry Soiri (Esbjerg), Tim Sparv (Larissa), Robert Taylor (Brann), Onni Valakari (Pafos)

Sulmuesit: Marcus Forss (Brentford), Lassi Lappalainen (Montreal), Joel Pohjanpalo (Union Berlin), Teemu Pukki (Norwich)