LAJMI I FUNDIT:

Edhe pse po zhvillohen luftime të ashpra, luftëtari çeçen që i është bashkuar ukrainasve  – gjen kohë të falet në Bakhmut

Edhe pse po zhvillohen luftime të ashpra, luftëtari çeçen që i është bashkuar ukrainasve  – gjen kohë të falet në Bakhmut

Një video që është shfaqur në rrjetet sociale, luftëtari çeçen që lufton në radhët e ushtrisë ukrainase, shihet duke u falur në qytetin e Bakhmutit, atje ku akoma po vazhdojnë luftimet e ashpra.

Reklama

Edhe pse kur përmenden luftëtarët çeçenë në Ukrainë asocion tek Ramzan Kadyrov njeriu i “dëgjueshëm” i Vladimir Putinit, jo të gjithë janë pjesë e njësive të tij famëkeqe.

Ka prej atyre që luftojnë me ukrainasit për çlirimin e Ukrainës, e shumë grupacione tashmë i janë bashkuar Kievit në luftën kundër forcave ruse, siç është batalioni Dzhokhar Dudayev, transmeton Telegrafi.

Duke pastruar minat me dorë, fermerët në Ukrainë rrezikojnë jetën e tyre për sezonin e mbjelljes
Lexo po ashtu Duke pastruar minat me dorë, fermerët në Ukrainë rrezikojnë jetën e tyre për sezonin e mbjelljes

Ky formacion ushtarak mban emrin e politikanit të njohur dhe presidentit të parë të Çeçenisë së pavarur Dzhokhar Dudayev, i cili udhëhoqi vendin gjatë luftës së parë çeçene, e që në vitin 1996 e vranë forcat ruse.

Në anën tjetër, rusët po vazhdojnë sulmet në qytetin e Bakhmutit, duke tentuar ta marrin nën kontroll dhe të zmbrapsin ukrainasit. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa

"Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë": Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

Evropa
Kalo në kategori