Ushqimi element i rëndësishëm për energjinë e trupit tonë, ka kombinime të atilla që na dhurojnë shije fantastike por edhe që na shkaktojnë probleme me sistemin e tretjes.

Kur bëhet fjalë për tretjen, shpesh dëgjojmë probleme të ndryshme tek shumica e njerëzve, problem i cili mund të shkaktoj dhimbje abdominale, dhimbja shoqërohet me fryrje dhe një shije acidike në gojë të cilat na bëjnë të mos ndihemi mirë, të gjitha këto shfaqen pas ngrënies së vakteve të plota, ushqimeve pikante, me shumë yndyrë, pijet e gazuara etj.

Andaj në mënyrë që sistemi i tretjes të funksionoj si një orë mund të mendoni që zgjedhja e vetme është shmangia e ushqimeve të tepërta apo shmangia e kombinimeve të ushqimeve të ndryshme në një pjatë. Pavarësisht problemeve me tretje shpesh nuk mund të ju rezistojmë kur përball kemi ushqimet tona të preferuara andaj edhe për këtë duhet të ketë një zgjidhje.

Zgjidhja ideale është  tretës ushqimi me lemon Crastan i cili na lehtëson stomakun tonë dhe është një lloj çelësi që të kemi një sistem të tretjes të ekuilibruar  sepse nxit tretjen dhe është veçanërisht i përshtatshëm pas një vakti të plotë.

Effervescente Crastan është një përgatitje në kokërra e cila e tretur në ujë na mundëson të kemi një pije me gazë me shije të këndshme limoni dhe freskuese, veçanërisht është i përshtatshme pas ngrënies për tretje të ushqimit dhe nëse kemi ngacmime në lukth për shkak të ndikimit të ushqimit, po ashtu njihet edhe për anët pozitive në mbajtjen e higjienës së gojës, për infeksione urinare etj.

Një produkt të tillë që ju ndihmon ta largoni ndjenjën e mundimshme të ngopjes mund ta gjeni në Super Viva.

UDHËZIME PËR PËRGATITJE:

Në një gjysme gote të mbushur me ujë vendosni një lugë të mesme sasi kokrra tretësi dhe pijeni kohë pas kohe, shërben edhe për personat që janë intolerant ndaj glutenit.