Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar se në 24 orët e fundit në Kosovë kanë vdekur dy persona nga coronavirusi, duke çuar numrin e vdekjeve nga ky virus në 613, kurse nga 464 mostra të marra nga ShSKUK, 61  persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

Sipas IKSHPK, gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 464 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 61 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 2 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga spitali rajonal i Gjilanit dhe 1 rast nga Mjekimi Intensiv Qendror-COVID).

“Numri total i rasteve pozitive është 15,063 raste nga 62,011 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 613 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 119 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 12,570 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1,880″, njofton IKSHPK, transmton Telegrafi.

Rastet pozitive janë nga këto komuna:

Prishtinë 19 raste,

Vushtrri 8 raste,

Prizren 7 raste,

Fushë Kosovë 5 raste,

Gjilan 4 raste,

Pejë 4 raste,

Ferizaj 3 raste,

Istog 3 raste,

Deçan 2 raste

Me nga një rast komunat:

Drenas,

Malishevë,

Obiliq,

Podujevë,

Skenderaj

Suharekë. /Telegrafi/