Banorët rusë në qytetin e Belgorodit kanë mbetur në mëdyshje pasi një “shtyllë drite” është parë duke u ngritur në qiellin e natës me re.

Kështu, shpjegime të shumta të mundshme janë paraqitur për dritat, duke përfshirë një armë laser ruse ose një fenomen natyror, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi.

Belgorod ndodhet rreth 40 kilometra në veri të kufirit me Ukrainën.

Më 4 dhe 5 tetor, imazhe dhe video u postuan në mediat sociale nga banorët në Belgorod, duke treguar se si një rreze e verdhë drite po shkëlqente lart në qiellin e errët. Qielli rreth rrezes gjithashtu duket se shkëlqen në të verdhë.

Reklama

Gjërat nuk janë të qarta në asnjë nga imazhet pasi ndërtesat zakonisht mbulojnë pjesën e poshtme të rrezes përpara se të takohet me horizontin.

Reklama

Por shpjegime të shumta të mundshme janë paraqitur për shkakun e rrezes, me shumë natyrë ushtarake, duke pasur parasysh konfliktin e vazhdueshëm të Rusisë me Ukrainën.

“Mbi Belgorod është aktivizuar ‘Peresvet’”, ka shkruar një përdorues në Twitter, duke iu referuar laserit anti-satelitor rus “Peresvet”.

Ndërsa gazeta e përditshme ruse “Komsomolskaya Pravda” ngarkoi një video të dritës në YouTube dhe shkroi në përshkrim, të përkthyer nga rusishtja: “Një provë e një arme top-sekret apo një fenomen i zakonshëm natyror? Banorët e Belgorodit janë të habitur”.

Reklama

Një sugjerim se dritat mund të jenë laser u publikua nga gazeta e Moskës “Moskovskij Komsomolets” në një artikull në internet më 5 tetor.

Artikulli pretendonte se korrespondenti ushtarak Andrey Rudenko kishte thënë se ushtria po përdorte “armët më të fundit të Federatës Ruse” atë ditë.

Reklama

Sipas uebsajtit të lajmeve ushtarake “ArmyRecognition.com”, ‘Peresvet’ është në shërbim aktualisht me zhvillim të njoftuar nga presidenti rus Vladimir Putin në vitin 2018. Ky sistem thuhet se mund të ‘verbërojë’ satelitët në një distancë prej 1500 kilometrash.

Megjithatë, disa përdorues të mediave sociale vunë në dukje gjithashtu se nuk do të kishte gjasa që një rreze që synon një satelit hapësinor në lëvizje të fiksohej në pozicion dhe të drejtohej drejtpërdrejt lart.

Reklama

Ndryshe, “kolona” të ngjashme drite mbi Belgorod janë raportuar më parë – “kolona” të verdha që shtrihen në qiell – dhe janë shpjeguar nga mediat lokale si një fenomen meteorologjik, një shpjegim që duket më i mundshmi edhe në këtë rast.

Konkluzioni:

Burimi i rrezeve të dritës të parë në Belgorod, Rusi, më 4 tetor dhe 5 tetor është i paqartë, por ato me siguri janë meteorologjike.

Reklama

Ekspertët e meteorologjisë kanë konfirmuar se është e mundur që dritat janë një fenomen natyror dhe ato janë vërejtur të ndodhin në rajon në të kaluarën.

Kështu, ndërsa një gazetë ruse ka aluduar në raportet e testeve të armëve, dhe Rusia pretendon se ka laser anti-satelitë të lartë sekret, bazuar në provat e disponueshme ky shpjegim duket i pamundur. /Telegrafi/

Reklama