LAJMI I FUNDIT:

Dimitrov: Në tetor asnjë shtet anëtar nuk do të mund të ketë justifikim

Dimitrov: Në tetor asnjë shtet anëtar nuk do të mund të ketë justifikim

Shefi i diplomacisë, Nikolla Dimitrov, në seancën e dytë të Konventës Kombëtare për BE në Republikën e Maqedonisë së Veriut, pas përfundimeve të djeshme nga Këshilli i Ministrave në Luksemburg tha se në tetor asnjë shtet anëtare nuk do të ketë justifikim që të jetë kundër dhënies së datës për bisedime.

“Jam i sigurt që në vjeshtë që kjo do të jetë edhe më e vështirë. Para neve kemi dy muaj e gjysmë dhe duhet të fokusohemi në një detyrë që nuk e përfunduam deri në fund, ndërsa ajo është e ardhmja e PSP-së nëpërmes miratimit të ligjit për Prokurorinë Publike. Kjo do të na ndihmoj që të mos ketë asnjë justifikim për asnjë shtet anëtare që në shtator-tetor të këtij viti”, tha Dimitrov, përcjell Telegrafi Maqedoni.


Vendet anëtare të BE-së dje vendosën që për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë të marrin vendim më së voni deri në tetor të viti 2019.

“Duke u bazuar në përfundimet nga 26 qershori 2018, Këshilli fuqishëm përshëndet marrëveshjen historike të Prespës pa precedent dhe e merr mirë në njohurit e rekomandimit të Komisionit Evropian për hapjen e bisedimeve me Republikën e Maqedonisë së Veriut në bazë të evoluimit pozitiv dhe progresit të bërë në përmbushjen e kushteve të identifikuara nga ana e Këshillit. Për shkak të kohës së kufizuar në dispozicion dhe rëndësinë e çështjes, Këshilli do të kthehet me qëllimin e arritjes së qartë dhe vendimit thelbësor sa më të shpejtë që është e mundur dhe jo më së voni deri në tetor 2019, të miratojë vendimin e fundit të përfundimeve për Maqedoninë e Veriut”, tha Dimitrov./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Lajme
Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Lajme
Motivet e vrasjes së Liridonës, këshilltarja e Albulena Haxhiut përplaset me ish-hetuesin

Motivet e vrasjes së Liridonës, këshilltarja e Albulena Haxhiut përplaset me ish-hetuesin

Lajme
Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Lajme
Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Lajme
Rama publikon pamje nga bulevardit “Xhorxh Bush”: Magjia e festave erdhi

Rama publikon pamje nga bulevardit “Xhorxh Bush”: Magjia e festave erdhi

Komunat
Kalo në kategori