LAJMI I FUNDIT:

Derisa ukrainasit po furnizohen me Leopard 2 dhe Abrams, Rusia dërgon në fushëbetejë tanket e vjetra T-55

Derisa ukrainasit po furnizohen me Leopard 2 dhe Abrams, Rusia dërgon në fushëbetejë tanket e vjetra T-55

Në rrjetet sociale janë publikuar pamje të tankeve të vjetra ruse që po transportohen me tanke nga pjesa e largët lindore e Rusisë, duke lëvizur në drejtim të kufirit me Ukrainën.

Reklama

Pamjet shfaqin tanket e tipit T-55, që Bashkimi Sovjetik kishte filluar t’i prodhojë në vitin 1947, transmeton Telegrafi.

Kjo është edhe një dëshmi tjetër që Rusia ka pësuar humbje të mëdha në luftë, dhe se nuk i ka dalë plani ashtu si kishte menduar – pra se do të arrijë ta marrë Kievin për tri apo katër ditë.

Përdorimi i tankeve sovjetike të vjetra mbi 80 vite po tregon qartë se Vladimir Putini kishte bërë keq llogaritë, dhe se për dallim prej tyre, Kievi është duke u furnizuar nga aleatët perëndimorë me tanke moderne siç janë ato amerikane Abrams dhe ato gjermane Leopard 2.

E janë pikërisht këto tanke perëndimore që Volodymyr Zelensky i ka kërkuar nga fillimi i luftës, që sipas tij do ta ndryshojnë rrjedhën e  luftës. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori