Rusia duhet të përfitojë nga kriza në shtetin turk e shkaktuar nga tërmeti i fundit dhe të aneksojë disa nga territoret e saja, ka thënë deputeti rus, Semyon Bagdasarov.

Në një video të shpërndarë nga Anton Gerashchenko, këshilltar i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, Bagdasarov shihet duke folur për situatën e vështirë në Turqi.

Ai këshillon Kremlinin që ta “largojë atë (Turqinë)” prej Azisë Qendrore.

Dëshmi për Gjykatën e Hagës: Lvova-Belova ia konfirmon Putinit se adoptoi një adoleshent nga Donbasi Dëshmi për Gjykatën e Hagës: Lvova-Belova ia konfirmon Putinit se adoptoi një adoleshent nga Donbasi

Më pas rusët duhet të “dërgojnë forca të caktuara në Turqi”, thotë Bagdasarov dhe Rusia ta kthejë Kostandinopojën (Stambollin e sotëm), duke shtuar se qyteti “historikisht na përket neve”.

“Le të përfitojmë nga kjo. Ata janë në krizë”, pohoi ai duke shtuar se “falë Zotit ata kanë një krizë. Kriza duhet të përfundojë me shembjen [të Turqisë] dhe aneksimin e këtyre territoreve”.

Reklama
Reklama

Ndryshe, Turqia është goditur nga dy tërmete të fuqishme, të cilat kanë shkaktuar vdekjen e mbi 45 mijë personave dhe dëmtimin e mijëra ndërtesave. /Telegrafi/