0Shares

Partia Liberale e Kosovës ka zhvilluar punimet Kongresi i VI Zgjedhore dhe njëkohësisht ka shënuar 21 vjetori i themelimit, me ç’ rast 165 delegatwt pjesëmarrës aprovuan programin dhe statutin e ri dhe zgjedhën Këshillin Kombëtar, kryesinë dhe Gjergj Dedajn kryetar të PLK-së.

Delegatët po ashtu aprovuan një Rezolutë të Kongresit, e cila do t’i dërgohet Aleancës Liberale Demokratike të Evropës dhe presidentit të ALDE, Sir Graham Watson dhe institucioneve tjera të rëndësishme evropiane dhe atyre vendore.

Përmes kësaj rezolute kërkohet përshpejtimi i proceseve integruese të Kosovës në Bashkimin Evropian, NATO dhe OKB, liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës dhe mbështetja e vazhdueshme për sovranitetin dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës dhe perspektives Evropiane.

Kongresi i PLK-se i dha mbështetje liderëve të institucioneve të Republikës së Kosovës për negociatat teknike nën mbikëqyrjen e Bashkimit Evropian dhe Administratës se SHBA-ve me autoritetet e Serbisë për zgjidhjen e çështjeve bilaterale ndërmjet dy shteteve tona dhe tejkalimin e pasojave të së kaluarës si dy vende fqinje dhe sovrane

Në fund u nda edhe mirënjohja e PLK-së “Marije Shllaku”, profesorit Ramiz Kelmendi, post mortum patriotit Ndue Perlleshi dhe Zonjes Jozefina Topalli, kryetare e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, ndërsa për aktivistet e dalluar të PLK-së u dha fletë falënderimi Liberatori. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)