Coronavirusi i ri u përhap nëpër Kinë shumë më shpejt sesa mendohej më parë, tha një ekip hulumtues amerikan, duke sugjeruar se vaksinimi ose imuniteti jashtëzakonisht i përhapur do të jetë i nevojshëm për t’i dhënë fund pandemisë.

Madje, çdo person i infektuar herët në epidemi në Wuhan me siguri e kaloi virusin në një mesatare prej 5,7 personash të tjerë, sipas një analize matematikore nga Laboratori Kombëtar i Los Alamos, shkruan Bloomberg, përcjell Telegrafi.

Kjo është më shumë se dy herë nga ajo që Organizata Botërore e Shëndetit dhe autoritetet e tjera të shëndetit publik raportuan në shkurt.

Rezultatet e ekipit janë specifike për shpërthimin kinez. Dhe, siç shkruan Bloomberg, nëse ato qëndrojnë të vërtetë diku tjetër në botë, pandemia mund të jetë më e vështirë për tu kontrolluar nga sa kishin modeluar disa autoritete.

Në shkallën e përhapjes të llogaritur në studim, rreth 82% e popullatës do të duhet të jetë imun, qoftë përmes një vaksine, ose sepse ata do të kishin sëmundjen, në mënyrë që të ndalonin përhapjen e virusit, tha ekipi i Los Alamos.

Pa një mbrojtje të tillë, nivele të larta të distancës sociale do të jenë të nevojshme nëse më shumë se një në pesë persona infektues është i diagnostikuar, thanë autorët.

Ndërkohë qeveritë në të gjithë botën po përpiqen të kuptojnë se kur dhe si të dalin nga javë të bllokimit, madje pasi disa pjesë të Kinës kanë rishikuar kufizimet pas zhvillimeve atje.

Dhe për këtë ka reaguar edhe OBSH.

“Të mendosh se jemi afër një pike fundi do të ishte e rrezikshme”, tha Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH për Evropën, në një konferencë të mërkurën.

OBSH ka thënë se një përpjekje e përtërirë për të testuar pacientët, për t’i izoluar ata dhe për të gjetur gjurmët e kontakteve të tyre të ngushta do të nevojiten pasi vendet gradualisht lirojnë kufizime në jetën publike.

Raporti i Los Alamos, botuar në Sëmundjet Infektive në Zhvillim, përdori të dhëna të udhëtimeve të telefonave celular dhe raporte rastesh të coronavirusit jashtë epiqendrës së hershme në provincën Hubei të Kinës për të llogaritur përhapjen e tij.

Gjithsesi rënia e rasteve të konfirmuara rishtazi në Kinë dhe Korenë e Jugut në mars tregon se virusi mund të përmbahet, thuhet në raport. /Telegrafi/